Enerji nakil hattında kullanılan yüksek sıcaklık süperiletken (HTS) kablo ile geleneksel bakır kablo karşılaştırması
Comparison of high temperature superconductor (HTS) cable used in energy transmission line and traditional copper cable
- Tez No: 815489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde enerji üretiminin öneminin olduğu kadar üretilen bu enerjinin de son tüketiciye de kadar taşınması bir hayli önemlidir. Enerji dağıtımı yapılırken tüketiceye ulaşana dek enerji kalitesini en iyi şekilde sağlamak gerekmektedir.Bu enerji kalitesini sağlayabikmek için hatta oluşabilecek gerilim düşümü, güç kaybı, yük akışı, akım kaybı parametrelerini en aza indirmek gerekmektedir. Bu çalışmada geleneksel iletken ile süperiletkeni 154 kV, 66 kV ve 34.5 kV şebeke değerindeki enerji dağıtım hattında Digsilent powerfactory programı kullanılarak simülasyon çalışmaları yapılmıştır. Sırasıyla 154 kV, 66 kV ve 34.5 kV değerinde olan şebekelerde farklı iletken uzunlukları ile süperiletken ve geleneksel iletkenin analiz sonuçları elde edilmiştir. Gerçekleştirilen bu simülasyon sonucunda, iki farklı iletkenin elektriksel kayıp analizleri grafikler üzerinden karşılaştıralak, enerji dağıtım hatlarında geleneksel iletken yerine süperiletkenlik kullanıldığı durumda enerji kayıpları en az seviyeye inerek nihai tüketiceye ulaşacaktır.
Özet (Çeviri)
At the present time, it is very important to carry this produced energy to the end consumer as well as the importance of energy production. While distributing energy, it is necessary to ensure the energy quality in the best way until it reaches the consumer. In order to provide this energy quality, it is necessary to minimize the voltage drop, power loss, load flow, current loss parameters that may occur in the line. In this study, simulation studies were carried out using the Digsilent powerfactory program on a traditional conductor and superconductor 154 kV, 66 kV and 34.5 kV mains power distribution line. Analysis results of superconductor and conventional conductor with different conductor lengths in networks with 154 kV, 66 kV and 34.5 kV values, respectively, were obtained. As a result of this simulation, electrical loss analyzes of two different conductors will be compared on graphs, and in case of using superconductivity instead of traditional conductor in energy distribution lines, energy losses will be minimized and reach the final consumer.