Basamaklama tekniği kullanılarak dinî hassasiyet farkının anlam-değer (Zincir) modeli ile çözümlenmesi
The difference of religious sensitivities analysed by means-ends (Chain) model through using laddering technique
  1. Tez No: 815490
  2. Yazar: GÜLÇİN GÜNGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YESİM ULUSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
“Mantık kullanarak ikna edersin, ama motive etmek istiyorsan bunu duygular aracılığıyla yapmalısın. Bunu, insanların değerlerine dokunarak yaparsınız.”sözüyle Richard Wirthlin'in ifade ettiği gibi ürünler de tüketiciler için birer anlam ifade eder. Bilişsel bir yaklaşım olarak Anlam-Değer (Zincir) Modeli de tüketicilerin karar verme süreçlerine ışık tutarak onların mal, hizmet ve/veya deneyim gibi pazarlama sunumları ile olan etkileşimini keşfetmeye çalışmaktadır. Burdan yola çkarak yapılan bu çalışma ile dinî değerleri yaşam şekillerine farklı şekillerde yansıtan bireylere ait ürün özellikleri, elde edilen sonuçlar ve ulaşılan nihai değerler arasındaki kapsayıcı ilişkilerin karşılaştırılması ve aralarındaki benzerlikler ile farklılıklarn belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için giderek önemi artan nitel araştırma yöntemlerinden biri olan Basamaklama Tekniği'nden yararlanılmış ve iki grup katılımcıyla üç çeşit ürün üzerine yapılan görüşmelerden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Böylece kutuplaşmış olarak nitelendirilen toplumumuzda tüketim söz konusu olduğunda bireyin hayatında oynadığı role göre dinî değerlerin nasıl bir etkiye sahip olduğu farklı bir model üzerinden gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
“You convince using logic, but if you want to motivate, you have to do it through emotions. You do this by touching people's values,”as Richard Wirthlin states, products also mean something to consumers. As a cognitive approach, the Means-Ends (Chain) Model also tries to explore consumers' interaction with marketing presentations such as goods, services and/or experiences by shedding light on their decision-making processes. Based on this approach , this study aims to compare the inclusive relationships between product characteristics of individuals who reflect religious values in different ways to their lifestyles, the results obtained and the final values achieved, and to determine the similarities and differences between them. For this purpose, the Laddering Technique, which is one of the qualitative research methods that is becoming increasingly important, was used and the data obtained from interviews on three types of products with two groups of participants were analyzed. Thus, our society which is characterized as polarized, observed this subject through a different model of how religious values have an impact according to the role they play in an individual's life when it comes to consumption.