Ulusal söylemin inşasında yazılı basın ve Kardak Krizi örnek olayı
Written press in building of nationalist discource and the case of Kardak Crisis
- Tez No: 81549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ALANKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
ÖZET Ulusçuluğu modernist bir gelişme olarak gören son dönem yazarları (Anderson, 1995; Gellner, 1992; Hobsbawm, 1980) ulusları meydana getiren şeyin ulusçuluk ideolojisi olduğunu söylerler. Ulus,“hayali bir cemaaf'tir. Bu cemaatin oluşturulmasında ”kapitalist yayıncılık“, eğitim ve askerlik gibi kurumlar önemli rol oynar. Türk ulusu da benzer bir biçimde Kemalist ideoloji çerçevesinde biçimlendirilmiştir. Türk basını ise Osmanlı İmparatorluğu' ndan başlayarak Türkçü ideolojinin gelişmesinde ve Kemalist devrimlerin halka benimsetilmesinde rol oynamıştır. Kimlik, kendini kendinden farklı olana, yani ”öteki“ne bakarak tanımlar. ”Öteki“ hem ulusal kimliğin tanımlanmasında hem de -yarattığı mevcut/potansiyel tehdit nedeniyle- ulusal birliğin korunmasında rol oynar. Basın ulusal söylemin oluşturduğu ”öteki" konumlarım da yeniden üretir. Basında yerleşmiş olan haber üretim süreci, iktidarın durum tanımlarının yeniden üretilmesi yönünde işler. Bu süreç içinde haber söylemi, egemen söyleme eklemlenir. Söylem analizi, iktidar/gücü kimin, nasıl ve hangi etkilerle kullandığını, medya metinleri içinde gösterebilme potansiyeline sahiptir. Yaprağımız söylem analizinde Kardak Krizi sırasında incelenen üç gazetenin (Sabah, Hürriyet, Cumhuriyet) de iktidarın durum tanımlarını ve ulusal söylemi tekrar ürettikleri görülmüştür. 281
Özet (Çeviri)
SUMMARY The traditional theorists (Anderson, 1995; Gellner, 1992; Hobsbawm, 1980), define the nationalism is a modernist development, argue that nations occurs before nationalism. Nation is an“imaginative community”. In building nationalism institutions such as capitalist publications, education and the military have a great effect. Identitiy defines itself by looking at other than itself.“Other”plays a role in the defining and maintaining of national identity. The media reproduce the“other”positions that have been invented by the nationalist discourse. News making process and it's ways of presentation wich are stable in the news media has a great function in favour of current power. In this process, the news discourse adjoins the dominant discourse. News analysis aim at revelation of reproduced ideology/power in news texts. In our discourse analysis during Kardak Crisis three newspapers were researched had reproduced the nationalist discourse.