Savunma sanayii ve sürdürülebilirlik üzerine keşifsel bir araştırma: ASELSAN örneği
An exploratory research about defense industry and sustainability: ASELSAN case
- Tez No: 815493
- Danışmanlar: PROF. DR. AHU ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sürdürülebilirlik bugün sahip olunan her türlü kaynağın nesillerce aktarılması olarak ifade edilmektedir. Savunmanın temelinde ise sahip olunan kaynakların korunması yer almaktadır. İki kavram arasındaki ilişki çok belirgin olsa da savunma sanayii sektörü kapsamında sürdürülebilirlik alanında özel çaba gösterilmediği bilinmektedir. Sektör müşteri merkezli olmasa da yatırımcılar tarafından bu alanda çalışmaya zorlanmaktadır. Yatırımcıların bir diğer beklentisi ise bu alanda yürütülen faaliyetlerin şeffaf bir şekilde raporlanması ve kamuya açık şekilde yayınlanmasıdır. Türkiye'de sürdürülebilirlik faaliyetleri henüz önemli seviyelere ulaşamasa da bu alanda çalışmalar yürüten şirketlerin olduğu bilinmektedir. Araştırmanın amacı Türk Savunma Sanayiinde sürdürülebilirliğin yeri ve önemini anlamaktır. Bu araştırmada, Türkiye'nin sürdürülebilirlik alanında önemli çalışmalar yürüten Türk Savunma Sanayii şirketlerinden ASELSAN'ın yetkilisi ile derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Bu görüşme ile savunma sanayiinde sürdürülebilirlik faaliyetlerinin müşteri odaklı üretim sektöründen farklı hedeflerle yönetilse de değerlendirilme aşamasında sektör fark etmeksizin ele alındığı bilgisi edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainability is expressed as the transfer of all kinds of resources owned today by generations. The basis of defense is the protection of owned resources. Although the relationship between the two concepts is very clear, it is known that no special effort is made in the field of sustainability within the scope of the defense industry sector. Although the sector is not customer-centered, it is forced to work in this field by investors. Another expectation of the investors is that the activities carried out in this field are reported in a transparent manner and published publicly. Although the concept of sustainability has not reached significant levels in Turkey, it is known that there are companies that carry out studies in this field. The aim of the research is to understand the place and importance of sustainability in the Turkish Defense Industry. In this research, an in-depth interview was conducted with the representative of ASELSAN, one of the Turkish Defense Industry companies that carries out important studies in the field of sustainability in Turkey. With this meeting, it was learned that although sustainability activities in the defense industry are managed with different objectives than the customer-oriented production sector, they are handled at the evaluation stage regardless of the sector.