7050 alüminyum alaşımı tozların ultrasonik atomizasyon yöntemiyle üretimive kimyasal kompozisyon değişim analizi
Production of 7050 aluminum alloy powders by ultrasonic atomization and chemical composition change analysis
- Tez No: 985260
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN UYMAZ SALAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Konstriksüyon ve İmalat Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, AA7050 alüminyum alaşımı hurdalarının eklemeli imalat süreçlerinde kullanılmak üzere standartlara uygun metal tozlarına dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Geleneksel imalat proseslerinden ortaya çıkan hurda alüminyumlar, indüksiyon ergitme destekli ultrasonik atomizasyon yöntemi kullanılarak 640 °C ile 740 °C arasındaki farklı sıcaklıklarda toz haline getirilmiştir. Elde edilen tozların kimyasal kompozisyonları XRF yöntemiyle, partikül boyut dağılımları ise lazer difraksiyon yöntemiyle analiz edilmiştir. Ayrıca tozların küresellik, homojenlik ve boyutsal dağılım özellikleri değerlendirilerek eklemeli imalat için uygunlukları incelenmiştir. Analiz sonuçları, 7050 alüminyum alaşımı için literatürde belirtilen standart değerlerle karşılaştırılmıştır. Bulgular, sıcaklık değişimlerine bağlı olarak Cu, Zn ve Zr elementlerinin kütlece oranlarının standartlarla uyumlu olduğunu; buna karşılık Ti gibi bazı elementlerde sıcaklığa bağlı farklılıkların gözlendiğini ortaya koymuştur. Bu durum üretim koşullarının elementel kompozisyon üzerinde kritik bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Çalışma, eklemeli imalat için yüksek performanslı toz üretiminde hurda malzemelerin etkin şekilde geri dönüştürülebileceğini ortaya koyarak literatürdeki önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Elde edilen bulgular, yalnızca sürdürülebilirlik açısından değil, aynı zamanda havacılık ve savunma sanayii gibi yüksek hassasiyet gerektiren sektörlerde yerli ve düşük maliyetli hammadde kaynağı oluşturulması bakımından da değerli katkılar sunmaktadır. Bu bağlamda çalışma, ileri imalat teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik yeni bir yaklaşım önermekte ve döngüsel ekonomi çerçevesinde önemli bir potansiyel taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to transform AA7050 aluminum alloy scraps into standard-compliant metal powders suitable for additive manufacturing. Aluminum scraps produced by conventional methods were processed using induction melting-assisted ultrasonic atomization at temperatures ranging from 640 °C to 740 °C. The chemical composition of the obtained powders was analyzed using XRF, while particle size distribution was determined by laser diffraction. Furthermore, the powders were evaluated in terms of sphericity, homogeneity, and size distribution to assess their suitability for additive manufacturing applications. The results were compared with the standard values reported in the literature for 7050 aluminum alloy. Findings revealed that the mass fractions of Cu, Zn, and Zr elements were consistent with the standards across varying temperatures, whereas certain elements such as Ti exhibited temperature-dependent fluctuations. These observations highlight the significant influence of processing conditions on the elemental composition of the produced powders. This study makes a novel contribution by demonstrating that scrap-based aluminum alloys can be efficiently recycled into high-performance powders for additive manufacturing. The findings not only provide a sustainable solution for waste utilization but also indicate the potential to establish cost-effective and locally sourced feedstock for high-tech industries such as aerospace and defense. In this regard, the study bridges a critical gap in the literature and offers a new approach for advancing additive manufacturing technologies. Moreover, it emphasizes the alignment of such practices with circular economy principles, underlining their relevance for both academic research and industrial applications.