Dijital markalama aracı olarak sosyal medya: Savunma sanayii şirketlerinin marka imajı üzerine bir araştırma
Social media as a digital branding tool: A study on the brand image of defense industry companies
- Tez No: 907692
- Danışmanlar: PROF. DR. İMRAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma, şirketlerin sosyal medya platformu Instagram'da paylaştığı içeriklerin dijital markalama aracı olarak nasıl kullanıldığı ve bu kullanımın marka imajına olan etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında şirketlerin 1 Mart 2024 ile 31 Mayıs 2024 tarihleri arasında Instagram hesaplarında paylaştıkları içerikleri dört ana kodlama başlığı (biçimsel bilgiler, etkileşim bilgileri, içerik türleri ve temalar, marka imajı analizi) altında MAXQDA yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, markaların güçlü yönlerinin yanı sıra gelişim alanlarını da ortaya koymaktadır. Özellikle toplumsal sorumluluk projeleri, çevresel sürdürülebilirlik ve müşteri odaklı içeriklerin sosyal medya stratejilerinde daha fazla yer bulması, markaların dijital imajlarını daha kapsayıcı hale getirebilir. Markaların çeşitlendirilmiş ve hedef kitleye duyarlı sosyal medya içerikleri üreterek hem yerel hem de küresel pazarda etkilerini artırmaları, marka imajlarının güçlenmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how companies use the content they share on the social media platform Instagram as a digital branding tool and the impact of this usage on brand image. Within the scope of the study, the content shared by companies on their Instagram accounts between March 1, 2024, and May 31, 2024, was analyzed using MAXQDA software under four main coding categories: formal information, interaction information, content types and themes, and brand image analysis. The findings highlight the strengths of these brands as well as areas for potential improvement. Incorporating more content related to social responsibility projects, environmental sustainability, and customer-focused themes could make their digital images more comprehensive. By producing diversified and audience-sensitive social media content, these companies could enhance their influence in both local and global markets, ultimately strengthening their brand images.