İskelet kası indeksinin T skoru ile korelasyonu ve vertebra dejenerasyonu olan olgularda kemik mineral yoğunluğu tespitine katkısı
Correlation of skeletal muscle index with T-score and its contribution to bone mineral density detection in cases with vertebra degeneration
- Tez No: 815510
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Dünyada yaşlı nüfusun artışı ile kas iskelet sistemi hastalıkları daha sık görülmektedir. Bu hastalıklardan osteoporoz ve kas kütlesindeki azalma anlamına gelen sarkopeni, birçok kronik hastalık ile ilişkileri araştırılan ve tanınırlığı artan iki sağlık sorunudur. Bu çalışmada sarkopeni ile kemik mineral yoğunluğu (KMY) arasındaki korelasyonu ortaya koymayı ve vertebra dejenerasyonlu olgularda yanlış yüksek çıkan T skoru yerine sarkopeni tanımında kullanılan iskelet kası indeksinin (SMI) osteoporoz tanısına olan katkısını tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2021 ve 2022 yıllarında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde Dual-enerji X-ışını absorbsiyometri (DEXA) çekilen hastalar arasından en fazla bir ay arayla abdomen bilgisayarlı tomografisi (BT) çekilmiş olanlar belirlendi. Uygun kriterleri karşılayanlar tespit edilerek 180 hasta çalışmaya dahil edildi. Dejenerasyon kriterleri en az iki seviyede kemik köprü yaratan osteofit, end platolarda skleroz, komşu fasetlerde daralma veya en az bir kompresyon kırığı bulgularından en az birinin varlığı olarak belirlendi. Bu kriterleri karşılayan hastalar dejeneratif (n:34), karşılamayanlar nondejeneratif (n:146) gruba ayrıldı. Hastaların DEXA'daki KMY ve T skorları kaydedildi. Her hasta için lomber 1-4 seviyelerindeki SMI değerleri, aksiyel kesitteki iskelet kası alanı (psoas kasları, rektus abdominis, paraspinal kaslar, kuadratus lumborum, transversus abdominis, eksternal ve internal oblik kaslar) ile boyun karesinin çarpımıyla hesaplandı. KMY ile korele etmek amacıyla vertebra korpuslarının dansiteleri de ölçüldü. Sonuç olarak lomber vertebra korpus ve femur boynu KMY'leri, SMI ve kemik dansiteleri ile kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
Objective: With the increase in the elderly population in the world, musculoskeletal diseases are more common. Among these diseases, osteoporosis and sarcopenia, which means a decrease in muscle mass, are two health problems whose relations with many chronic diseases have been investigated and whose recognition is increasing. In this study, our aim is to reveal the correlation between sarcopenia and bone mineral density (BMD) and to determine the contribution of the skeletal muscle index (SMI), which is used in the definition of sarcopenia, to the diagnosis of osteoporosis, instead of the falsely high T score in cases with vertebral degeneration. Materials and Methods: Among the patients who underwent Dual-energy X-ray absorptiometry (DEXA) in Ankara Bilkent City Hospital in 2021 and 2022, those who had an abdominal computed tomography (CT) scan at most one month apart were determined. Those who met the appropriate criteria were identified and 180 patients were included in the study. Degeneration criteria were defined as the presence of at least one of the signs of osteophyte creating a bone bridge, sclerosis at the end plateau, narrowing of the adjacent facets in at least two levels, or at least one compression fracture. Patients who met these criteria were divided into degenerative (n: 34) and those who did not into non-degenerative (n: 146) group. BMD and T scores in DEXA were recorded. SMI values at lumbar levels 1-4 for each patient were calculated by multiplying the skeletal muscle area (psoas muscles, rectus abdominis, paraspinal muscles, quadratus lumborum, transversus abdominis, external and internal oblique muscles) in the axial plane and the square of the height. Densities of vertebral bodies were also measured to correlate with BMD. As a result, BMD of the lumbar vertebral corpus and femoral neck were compared with SMI and bone densities.