Konsolide finansal tablolar, yabancı para birimi üzerinden düzenlenen finansal tabloların çevrilmesi ve konsolide edilmesi: Bir örnek uygulama
Consolidated financial statements, conversion of foreign currency financial statements and consolidating: An example application
  1. Tez No: 815519
  2. Yazar: AYŞE ÖKDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSRAFİL ZOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde sürekli büyümeyi hedefleyen işletmeler, kendi ülkesi dışındaki ülkelerde faaliyet gösteren başka işletmeler ile güç birliği oluşturmak adına ilişki içine girmektedirler. Bu amaçla birçok ülkede faaliyette bulunan işletmelerin sayısı ve pazar payı sürekli artmaktadır. Bu tür faaliyette bulunan işletmeler varlıklarını devam ettirebilmek adına, işletme birleşmelerine başvurmakta ya da o ülkedeki işletmelerin önemli oranda hissesini satın alarak başka bir ülkedeki işletmeyi kontrolleri altına almaktadırlar. İşletmelerin bu tür yollara başvurmasıyla birlikte faaliyet alanları genişlemekte, sektördeki payı artmakta, kaynaklara erişimi kolaylaşmakta ve riskinin azalması gibi çeşitli avantajlar sağlamaktadır. İşletmelerin bu tür yollarla birbiriyle ilişkili işletmeler haline dönüşmesi; farklı ülkelerde, farklı dillerde ve farklı para birimi ile hazırlanan mali tabloların birleştirilmesi ve ortak bir finansal raporlama dili oluşturulması ihtiyacını doğurmuştur. Mali tabloların konsolide edilerek tek bir finansal tablo gibi hazırlanması gerek ana işletmenin sahipleri, yöneticileri, çalışanları, kreditörleri vb. ilgili olan her bir tarafın alacağı kararlarda yol gösterici olacaktır. Çalışmada; öncelikle konsolide mali tablolar konusu ele alınmış, daha sonra yabancı paralı finansal tabloların çevrilmesi konusuna değinilmiş ve son olarak örnek uygulama ile hem çevirme işlemleri hem de çevrilmiş mali tabloların konsolidasyonu tam konsolidasyon yöntemi ile açıklanmıştır. Çalışma sonucunda konsolidasyon konusunda gerek standartlarda gerekse mevzuatlarda yapılan düzenlemelerin geliştirilmesi, uygulamaya yönelik yeni standartlar ve mevzuat düzenlemeleri yapılması gerektiği kanaatine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, businesses aiming for continuous growth are entering into relationships with other businesses operating in countries other than their own country in order to create a union of forces. For this purpose, the number and market share of businesses operating in many countries is constantly increasing. In order to survive, such enterprises resort to mergers or acquire a significant share of the enterprises in another country and take control of the enterprise in another country. By resorting to such avenues, enterprises expand their fields of activity, increase their share in the sector, have easier access to resources and reduce their risks. The transformation of businesses into interrelated businesses in such ways; The need to unify financial statements prepared in different countries, in different languages and in different currencies and to establish a common financial reporting language. Preparation of consolidated financial statements as a single financial statement will guide the decisions to be taken by the owners, managers, employees, creditors, etc. of the parent company. In our study; Firstly, the issue of consolidated financial statements is discussed, then the issue of translation of foreign currency financial statements is addressed and finally, with a sample application, both translation and consolidation of translated financial statements are explained with the full consolidation method. As a result of the study, it has been concluded that there is a need to improve the regulations made in both standards and legislation on consolidation, and to make new standards and legislative arrangements for implementation.