Yabancı ülkelerdeki bağlı ortaklıklar ve müşterek yönetime tabi ortaklıklar bakımından temel finansal tabloların konsolidasyonu
The Consolidation of financial statements in foreign subsidiaries and joint ventures
- Tez No: 187245
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN SABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Kurum : Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü şletme Anabilim DalıTez Başlığı : Yabancı Ülkelerdeki Bağlı Ortaklıklar ve MüşterekYönetime Tabi Ortaklıklar Bakımından Temel FinansalTabloların KonsolidasyonuTez Yazarı : Murat GençTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Metin SabanTez Türü, Yılı : Yüksek Lisans Tezi, 2005Sayfa Adedi : 214ÖZETBağlı ortaklık edinilerek ya da başka işletmelerle ortak girişime gidilerekmeydana getirilebilen firmalar arası yatırımlarda, yapılan yatırım şirket topluluğunadönüştüğünde oluşan finansal durumun ve faaliyet sonuçlarının bir bütün olarakdeğerlendirilmesi gerekir. Bu bilgi yatırımcı şirketin bireysel finansal tablolarındanelde edilememektedir. O nedenle, şirketler topluğunun finansal durumunu ve faaliyetsonuçlarını yansıtacak ek finansal tablolara ihtiyaç duyulmaktadır. Söz konusufinansal tablolar, şirketler topluluğundaki işletmelerin bireysel finansal tablolarını biraraya getiren konsolide finansal tablolardır.Çalışmada konsolide finansal tabloların ulusal ve uluslararası düzenlemeleraçısından nasıl hazırlanabileceği üzerinde durulmuştur. Çalışma, tam veya ortakkontrol sağlanan şirketlerin yabancı ülke işletmeleri olması üzerine odaklanmıştır.Bu nedenle konsolidasyon işlemlerinin tamamlanabilmesi için gerekli olan yabancıparalı finansal tabloların diğer bir para birimine dönüştürülmesi konusu, ulusal veuluslararası düzenlemeler açısından ayrıca ele alınmıştır.Anahtar KelimelerBağlı Ortaklık ve Müşterek Yönetime Tabi Ortaklıklardaki Yatırımlar,Konsolide Finansal Tablolar, Yabancı Paralı Finansal Tabloların Dönüştürülmesi
Özet (Çeviri)
Institution : ZKU Institute of Social Sciences Department ofBusinnesHeading of Thesis : The Consolidation of Financial Statements inForeign Subsudiaries and Joint VenturesAuthor of Thesis : Murat GençAdviser of Thesis : Asst. Prof. Dr. Metin SabanType, Year of Thesis : MSc. Thesis, 2005Number of Pages : 214ABSTRACTWhen company invests in subsidiaries or other entities, financialinformation needed by interested parties become problematic. Information infinancial statements must be include information about all subsidiaries, foreign anddomestic. Therefore additional financial reports that reflect the state of the group ofcompanies are necessary. Consolidated financial statements are the financialstatements of a group presented as those of a single entity.This study examines the methods of preparing consolidated financialstatements in the light of national and international regulations. In particular, thisstudy focuses on subsidiaries and jointly controlled foreign companies. Thereforethe translation of foreign operations are examined separately in the light of nationaland international regulations.KeywordsInvestments in Subsidiaries and Jointly Controlled Entities, ConsolidatedFinancial Statements, Translation of a Foreign Operation