Genel liselerde görev yapan yönetici ve öğretmenlerin yönetim süreçlerine ilişkin yönetici davranışlarını demokratik olarak algılama düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluate amang teachers and administrative staff in state colleges the level of perception in a level of perception in a democratic way of administrators attitutes concerning administrative processes
- Tez No: 81555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNAYET PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ill ÖZET Bu araştırmanın genel amacı, resmi genel liselerde görevli öğretmen ve yöneticilerin, yönetim süreçlerine ilişkin yönetici davranışlarını demokratik olarak algılama düzeylerinin değerlendirilmesidir. Araştırma tarama modelindedir. Araştırmanın çalışma evreni Ankara ili Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki sekiz merkez ilçede bulunan resmi genel liselerinde görevli yönetici ve öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Veri toplama aracının yapı geçerliği için faktör analizi, güvenirlik için de Alpha.05 güvenirlik katsayısı esas alınmıştır. Yöneticilere gönderilen 54 anketten 46'sı, öğretmenlere gönderilen 360 anketten 360'ı geri dönmüş, öğretmen anketlerinden geçerli olan 345 anket ve yönetici anketlerinin 46'sı geçerli ve kabul edilebilir bulunarak toplam 391 anket değerlendirmeye alınmış ve çözümlemeleri yapılmıştır. Toplanan anketlere verilen yanıtlar SPSS paket programıyla çözümlenmiştir. Çözümlemelerde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t-testi ve tek yönlü varyans analizi istatistik teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre genel olarak; yöneticiler yönetim süreçlerinin tüm boyutlarında kendilerini demokratik, öğretmenler ise yöneticilerin yönetim süreçlerine ilişkin davranışlarını otokratik olarak değerlendirmişlerdir. Araştırma sonuçları, resmi genel liselerde görevli yöneticilerin yönetim süreçlerine ilişkin davranışlarının otokratik olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The (main) aim of research is to evaluate amang teachers and administrative staff in state colleges the level of perception in a level of perception in a demokratic way of administrators attitutes concerning administrative proceses. We used scanning method the research was corned out with teachers and administrative staff out colleges in eight majör districts of Ankara. Data was collected using questionnaires. The structure and validity of data collection technisugue was tested by factor analysis, and reliability by.05 realibility coefficient. 46 guestionners out of 54 sent to administratorsand all of the 360 questionners sent to teachers were obtained. All of there were taken into consideration except the 15 in valid questionnaires filled out by teachers, which makes a total of 391 samples. This data was analyzed using the computer package SPSS. Frequence, percentage, arithmetic mean, t-test and sided varience analysis techniques (in statistics) were applied. Accordinq to the bindings of this research, administrators find themselves demokratic, where as teachers find attitudes autocratic. This research shows that attitudes of administrators concerning administratine processes in state colleges is mostly autocratic.