Yerel yönetim sistemi içinde belediyelerin yeri ve yeniden yapılanma sorunu
Municipalities place within the contex of local government system and the reform question
  1. Tez No: 81554
  2. Yazar: OLCAY ERKIRAL TAVAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KAPLAN MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
140 ÖZET Yüzyılımızın son çeyreğinde kaydedilen devrim niteliğindeki sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik kimi gelişmelerin yönetim alanındaki yansıması, kamu yönetiminin daha etkin, verimli ve kaynak savurganlığına gitmeden gerçekleştirilmesi amacına yönelik olmuştur. Bu amaca ulaşabilmek için özelleştirme, yerelleşme ve küreselleşme olmak üzere üç süreç yaşanmaktadır. Devlet, özelleştirme ve yerelleşme süreçlerinin sonucu küçülürken; küreselleşme çerçevesinde 'küresel dinamikler', 'ulusal- içsel' dinamiklerin önüne geçmektedir. Çerçevesini bu değerlerin oluşturduğu 'yeni kamu yönetimi' anlayışından yönetim sistemimizin bir parçası olan yerel yönetimlerimiz de etkilenmektedir. Ayrıca, toplumun yönetim sisteminden beklentileri de, bu değişim ve dönüşüm sürecine koşut olarak değişmektedir. Sonuç olarak, hizmet sunumunun demokratik, çoğulcu ve özgürlükçü bir çerçevede değerlendirilip buna uygun düzenlemelerin yapılması kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu nedenle, çalışmamızın konusunu değişen koşullara cevap veremeyen belediye örgütlenmemiz, belediyelerimizin sorunları, belediye yönetiminin çağdaş yönetim gerekleri doğrultusunda ele alınıp incelenmesi oluşturmaktadır. Bu bağlamda, çalışmamız üç ana bölüm, genel değerlendirme ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak belediyelerin mevcut yapısı; ikinci bölümde, 1980 sonrası belediyecilikte meydana gelen değişimler ve Türk belediyeciliğinin temel sorunları; üçüncü bölümde, yeniden düzenleme çalışmaları incelenmiş, genel değerlendirme ve sonuç kısmında; yeniden düzenleme çalışmaları ile ilgili genel bir değerlendirme yapılarak, yeniden yapılanma ile ilgili ulaşılan sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
141 SUMMARY The reflection of some huge social, political, cultural and economic developments realized in the last 25 years that occured in the domain of administration has been directed to the purpose of realizing the public administration more efficient, fruitful and cost-effective. To this end, three changes, namely decentralization, privatization and globalization, have been experienced. While the state was getting smaller as a result of privatization and decentralization; 'global dynamics' within the context of globalization has dominated 'national-internal dynamics'. Municipalities are also affected by 'the new public administration concept' consisted of the values stated above. In addition, people's expectations from administration have been changing too. As a result, It is necessary that to evaluate the public services under the democratic, plural and pro-fredoom criterias and to reform them. Therefore, the subject of the thesis is organizational structure and problems of municipalities and municipality reform efforts. In this context, the thesis consists of three main sections and general assesment section. In the first section, present structural framework of municipalities; in the second section, changes in municipalities after 1980's and main problems of municipalities; in the third section, reform efforts are handled and widely studied. In the general assesment section, a general assesment is made and reached- results are discussed.