Hemşirelerin başa çıkma tutumlarının kompulsif çevrimiçi satın alma davranışları ile ilişkisi
The association of between nurses' coping attitudes and compulsive online buying behaviors
  1. Tez No: 815561
  2. Yazar: SELİN GÜRÜLTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Hemşirelerin Başa Çıkma Tutumlarının Kompulsif Çevrimiçi Satın Alma Davranışları İle İlişkisi Ünal, Selin Yüksek Lisans Tezi, Hemşirelik Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Cemile Savcı Haziran 2023. 80 Sayfa. Araştırmanın amacı, hemşirelerin başa çıkma tutumlarının kompulsif çevrimiçi satın alma davranışları ile ilişkisini incelemektir. Araştırmanın evrenini, Haziran - Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul ilindeki bir eğitim ve araştırma hastanesinde görevli 700 hemşire oluşturmuştur. Araştırma, 0,05 örneklem hatası ile dahil edilme kriterlerini karşılayan 253 hemşire ile tamamlanmıştır. Tanımlayıcı tipteki araştırmanın verileri,“Yapılandırılmış Bilgi Formu”,“Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği-BÇTDÖ”ve“Kompulsif Çevrimiçi Satın Alma Ölçeği-KÇSAÖ”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi (one-way ANOVA), Pearson korelasyon katsayısı ve çoklu doğrusal regresyon analizi istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Association of Between Nurses' Coping Attitudes and Compulsive Online Buying Behaviors Unal, Selin Master's Thesis, Department of Nursing Supervisor: Associate Professor, Cemile Savcı June 2023. 80 Pages. The aim of this study is to examine the association of between the nurses' coping attitudes and compulsive online buying behaviors. The population of the study consisted of 700 nurses working in a training and research hospital in Istanbul between June 2022 and December 2022 The study was completed with 253 nurses who met the inclusion criteria with a sample error of 0.05. The data of the descriptive study were collected using the“Structured Information Form”,“Coping Attitudes Assessment Scale (R-COPE)”and“Compulsive Online Buying Scale”. Data analysis was performed with descriptive analysis, independent samples t-test, one-way analysis of variance, Pearson's correlation coefficient and, multiple linear regression analysis.