Hazar petrolleri ve petrol boru hatları sorunu
Caspian oils and pipeline routes problem
  1. Tez No: 81560
  2. Yazar: ALİ İŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ONULDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 20.yy'da uluslararası ilişkilerde yaşanmış birçok olayda, savaşta çok önemli rol oynayan petrolün etkisi, çalışılmıştır. 20.yy'daki başlıca olaylar incelenmiş ve petrolün bir enerji kaynağından öte, ülkelerin iç ve dış politikalarına doğrudan etkide bulunan bir madde olduğu vurgusu yapılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmakta olup, bölümler, Sovyetler Birliği'nin dağılması süreciyle birlikte yaşanan gelişmeler dikkate alınarak saptanmıştır. Birinci bölümde, petrolün bulunuşuyla birlikte, hayatın her alanına nüfuz edişi ortaya konurken, 19.yy sonu itibariyle tam bir güç mücadelesinin ana maddesi oluşu incelenmiştir. İkinci bölümde, ülkelerin dış politika hedefleri arasına giren petro-politik anlamda Hazar havzasında ortaya çıkan yeni petrol kaynaklarının paylaşım mücadeleleri, 19.yy sonunda yaşanan büyük oyun anımsatılarak, başlıca ülkelerin yaklaşımlarına değinilmiştir. Paylaşım anlaşmaları ve bu bağlamda Hazar'ın statüsü sorununa değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Hazar petrollerinin uluslararası piyasaya çıkarılması sorununa ilişkin kaygılar ve alternatif boru hatları üzerinde durulmuştur. Bölgedeki etnik çatışmalar ve güvenlik sorunları, devletlerarası olumsuz yaklaşımlar, alternatif rotalar için temel kaygılardır. Çalışma sonunda farklı yaklaşımlarla ortaya konan rezerv miktarlarının çok büyütülmesi kadar, sıra dışı kabul edilmesinin de doğru olmadığı sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda sorunun çözümünde bölgesel işbirliği yanında başlıca etkin tarafların uzlaşmasının esas olduğu saptaması yapılmıştır. 144
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the influence of oil which has played an important role in international relations and wars in the 20th century was studied. In this context, this study has examined important incidents and proved that oil is not only one of the energy sources; but it is substance which has affected the most important events. This study comprise three chapters which have been determined in the context of post-Soviet era. The first chapter; exposes how the oil has penetrated into all aspects of life and shows that the oil is the main element of power struggle. In the second chapter, the struggle for the domination of the Caspian oil as a part of oil politics, has been explained in terms of the 19th century events. Moreover, the sharing agreements and status of the Caspian sea examined as well. In the third chapter, the question of international marketing of the Caspian oil and alternative pipelines have been examined. Ethnic conflicts and security problems of the region and international negative approaches to the issue, have been the main obstacles to determining the new route. In the conclusion, the study shows that both an exaggeration of the resources and its underestimation are wrong approaches. The study suggests that the most important solution is the consensus of all sides which are concerned with the Caspian oil to resolve the problem. 145