Araçlarda kütle tahmin yöntemlerinin karşılaştırılması
Mass estimation methods comparison for vehicles
  1. Tez No: 815621
  2. Yazar: ADEM ORUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP TEKİN ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Günümüz araçlarında araç kütlesi vites değiştirme algoritmaları, kalkış, frenleme, otonom sürüş fonksiyonları gibi farklı fonksiyonlarda girdi olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden araçların kontrol ünitelerinde tüm sürüş ve yol şartlarında çalışabilen bir kütle tahmin algoritması bulunması oldukça önemlidir. Hafif ve ağır ticari araçlarda, binek araçlara kıyasla, araç kütlesini bilmek ve kontrol algoritmalarında girdi olarak kullanmak daha önemlidir. Bunun sebebi bu araçlardaki kütle değişiminin binek araca kıyasla oldukça büyük bir skalada değişiyor olmasıdır. Literatürde kütleyi hesaplayabilmek için birçok farklı metod önerilmiştir. Bu çalışmada literatürde model tabanlı kütle tahmin yöntemlerinden en fazla çalışılan 2 yöntem olan Kalman Filtresi (KF) ve RLS yöntemleri karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. İlk adımda Matlab/Simulink ortamında algoritmalar geliştirilmiştir ve ilk kalibrasyon işlemi AVL VSM datasıyla yapılmıştır. Daha sonra gerçek araç datasıyla kalibrasyon güncellenmiş ve farklı rotalarda 2 farklı ağırlıkta araç datası alınmıştır. Daha sonra bu datalar kullanılarak belirlenen performans metriklerine göre method karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's vehicles, vehicle mass is used as input in different functions such as gear shifting algorithms, launch, braking, autonomous driving functions. Therefore, it is very important to have a mass estimation algorithm that can work in all driving and road conditions in the control units of the vehicles. In light and heavy commercial vehicles, it is more important to know the vehicle mass and to use it as an input in control algorithms compared to passenger vehicles. The reason for this is that the mass change in these vehicles varies on a rather large scale compared to the passenger car. Many different methods have been proposed in the literature to calculate the mass. In this study, Kalman Filter (KF) and RLS methods, which are the two most studied methods of model-based mass estimation methods in the literature, were examined comparatively. In the first step, algorithms were developed in Matlab/Simulink environment and the first calibration was done with AVL VSM data. Afterwards, the calibration was updated with real vehicle data and data of 2 different weights of vehicles were taken on different routes. Then, a method comparison was made by using these data according to the determined performance metrics.