Transformatör merkezlerinde risk analizi
Risk analysis in substations
- Tez No: 815630
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE CAN, DOÇ. DR. KAAN KEÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez, transformatör merkezlerinin iş güvenliği açısından incelenmesi, değerlendirilmesi ve çözüm önerilerinin sunulması üzerine odaklanmaktadır. Tez kapsamında, transformatör merkezleri açık şalt sahası, kapalı şalt sahası, metal clad, kumanda binası ve gaz izoleli şalt sahası (GİS) bölümleri gibi farklı bölümlerinin gezilerek gerekli incelemeler yapılmış, iş güvenliği açısından tehlike ve riskler belirlenmiştir. Belirlenen tehlike ve riskler için risk değerlendirmesi yapılmıştır. Bu değerlendirme sonucunda, transformatör merkezlerinde çalışan personelin karşılaşabileceği tehlikelerin belirlenmesi ve bu tehlikelere çözüm getirilmesi amacıyla çeşitli öneriler sunulmuştur. Transformatör merkezleri, diğer çalışma alanlarına göre daha özel bir çalışma alanıdır. Transformatör merkezlerinde bulunan tehlikelerin tespiti, uzman olmayan kişiler için çoğunlukla mümkün olmamaktadır. Bu tezde, transformatör merkezlerindeki iş güvenliği açısından karşılaşılabilecek risklerin belirlenmesi ve bu risklerin azaltılması için öneriler sunulması amaçlanmaktadır. Ayrıca, yüksek gerilimde yapılan çalışmaların en riskli işler arasında olması nedeniyle, bu alanda görev alan çalışanların yüksek gerilimden en az veya tamamen risk olmadan çalışmasını sağlamak adına yapılan incelemelerin, değerlendirmelerin ve araştırmaların iş güvenliği açısından önemine vurgu yapılmaktadır. Transformatör merkezlerindeki çalışmaların iş güvenliği açısından değerlendirilmesi ve akademik olarak detaylı şekilde ele alınmamış olması, bu tezi önemli bir kaynak haline getirmektedir. Fine-kinney metodu ile hazırlanmış olan risk analizi ile birlikte tezde ele alınmış olan konular, çalışanların karşılaşabileceği tehlikelerin değerlendirilmesi, bu tehlikelere karşı çözüm yollarının araştırılması ve transformatör merkezlerinde iş güvenliği açısından risklerin azaltılmasına yönelik önerilerin sunulmasıdır. Bu tez, transformatör merkezlerinde iş güvenliği sisteminin oluşması için önemli bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the examination, evaluation and solution proposals of transformer centers in terms of occupational safety. Within the scope of the thesis, different parts of transformer centers such as open switchyard, closed switchyard, metal clad, control building and gas isolated substation (GIS) sections were visited and necessary examinations were made, and hazards and risks in terms of occupational safety were determined. A risk assessment has been made for the identified hazards and risks. As a result of this evaluation, various suggestions have been presented in order to determine the dangers that the personnel working in the transformer centers may encounter and to find solutions to these dangers. Transformer centers are a more special working area compared to other working areas. Detection of hazards in transformer centers is often not possible for non-experts. In this thesis, it is aimed to determine the risks that may be encountered in terms of occupational safety in transformer centers and to offer suggestions for reducing these risks. In addition, due to the fact that high voltage work is among the most risky jobs, the importance of the examinations, evaluations and researches made in order to ensure that the employees working in this field work at least or completely without risk from high voltage is emphasized in terms of occupational safety. The fact that the studies in transformer substations are evaluated in terms of occupational safety and that they have not been dealt with in detail academically make this thesis an important resource. The topics covered in the thesis, together with the risk analysis prepared with the Fine-Kinney method, are the evaluation of the hazards that the employees may encounter, the search for solutions against these hazards, and the presentation of suggestions for reducing the risks in terms of occupational safety in transformer centers. This thesis aims to make an important contribution to the formation of occupational safety system in transformer centers.