Büyükşehirde yaşayan üniversite öğrencilerinde güncel ekonomik durumdan endişelenme, gelecek kaygısı, anksiyete ve depresyon ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between worrying about current economic situation, future anxiety, anxiety and depression in university students living in metropopolitan
  1. Tez No: 815641
  2. Yazar: HAŞİM BERKAY UYANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR AVCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında büyükşehirde yaşayan üniversite öğrencilerinde güncel ekonomik durumdan endişelenme, gelecek kaygısı, anksiyete ve depresyon arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Araştırma 18-30 yaş arası üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Katılımcı sayısı 390'dır. Kartopu yöntemiyle veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA ve korelasyon kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre anksiyete, depresyon ve gelecek kaygısı arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki vardır. En güçlü anlamlılık anksiyete ve depresyon puanları arasındadır. Katılımcıların anksiyete puanları ve depresyon puanları orta düzeydedir. Kadınlar erkeklere göre, devlet üniversitesinde okuyanlar özel üniversitede okuyanlara göre, lisans öğrencileri yüksek lisans öğrencilerine göre, bir işte çalışmayanlar çalışanlara göre, yurtta kalanlar evde yaşayanlara göre ve daha önce psikiyatrik ilaç kullananlar kullanmayanlara göre daha anksiyeteli, depresif ve gelecek kaygılı oldukları tespit edilmiştir. Katılımcılar çoğunlukla ekonomiden hiç memnun olmadığını, mevcut ekonomik durumdan çok endişelendiğini, ekonomik durumdan genellikle endişelendiğini ve mevcut ekonomik durumdan parasal ve/veya zihinsel açıdan çok etkilendiğini belirtmişlerdir. Çok endişelenen katılımcılar, daha az endişe bildiren katılımcılara göre daha anksiyeteli, depresif ve gelecek kaygılı oldukları tespit edilmiştir. Her zaman endişelenen katılımcılar genellikle endişelenenlerden daha anksiyeteli, depresif ve gelecek kaygılı oldukları bulunmuştur. Ekonomiden hiç memnun olmayan öğrenciler; memnun olmayan ve kararsız-memnun olanlara göre daha gelecek kaygılı ve depresiftir. Fakat ekonomik memnuniyet ile anksiyete skorlarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Üniversite öğrencilerine ekonomik desteklerin artırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the relationship between worrying about the current economic situation, future anxiety, anxiety and depression of university students living in metropolitan cities was evaluated. The research consists of university students between the ages of 18-30. The number of participants is 390. Data were collected using the snowball method. Independent sample t-test, one-way ANOVA and correlation were used in the analysis of the data. According to the results of the analysis, there is a positive and significant relationship between anxiety, depression and future anxiety. The strongest significance is between anxiety and depression scores. The anxiety scores and depression scores of the participants were moderate level. It was determined that women compared to men, those who study at a state university than those who study at a private university, undergraduate students compared to graduate students, those who do not have a job compared to those who work, those who live in dormitories compared to those who live at home, and those who use psychiatric drugs before are more anxious, depressed and more anxious about the future than those who do not use them. Participants mostly stated that they were not satisfied with the economy at all, they were very worried about the current economic situation, they were generally worried about the economic situation, and they were greatly affected by the current economic situation financially and/or mentally. Participants who worried a lot were found to be more anxious, depressed, and anxious about the future than participants who reported less anxiety. Participants who were always worried were generally found to be more anxious, depressed, and anxious about the future than those who were worried. Students who are not at all satisfied with the economy; are more future anxious and depressed than those who are dissatisfied and indecisive-satisfied. However, no significant difference was found between economic satisfaction and anxiety scores. It has been suggested to increase economic support for university students.