Alçak geçiren,yüksek geçiren ve bant geçiren radyo frekans bobininin tasarımı ve karşılaştırması
Design and comparison of LOW pass, HİGH pass and band pass radio frequency coil
  1. Tez No: 815642
  2. Yazar: GÖKBERİ AŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Kanser günümüzde en popüler hastalıklardan biridir. 2020 yılında 19,3 milyon kişide kanser tespit edilmiştir. Bu sayının gelecekte artması öngörülmektedir. Kanserin teşhisinde bilgisayarlı tomografi,manyetik rezonans görüntüleme, biyopsi ve kan tahlilleri gibi yöntemler kullanılmaktadır. Kanserin görüntülemesinde sıklıkla kullanılan bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme arasında ciddi farklar yer almaktadır. Bilgisayarlı tomografinin en büyük dezavantajlarından birisi radyasyon yükü birikmesidir. Manyetik rezonans görüntülemede ise böyle bir problem bulunmamaktadır. Birden fazla çekim yapılabilmekle birlikte yeni nesil manyetik rezonans görüntüleme cihazları ile birlikte üç boyutlu hacimsel görüntüleme yapılabilmektedir. Bu sayede kanserli doku hakkında daha çok bilgiye ulaşılabilmektedir. Manyetik rezonans görüntülemede radyo frekans bobinleri kullanılmaktadır. Kuş kafesi bobini manyetik rezonans görüntülemede en sık kullanılan bobin türlerinden biridir. Kuş kafesi bobini. düşük geçiren, yüksek geçiren ve bant geçiren olmak üzere üç farklı konfigürasyona sahiptir. Kuş kafesi bobini yüksek sinyal-gürültü oranı ile güçlü homojen manyetik alan üretmektedir. Literatürde çok az kaynak bulunan ve araştırması yeteri kadar yapılmamış olan bu kuş kafesi çalışmalarının düşük geçiren ve bant geçiren olarak iki farklı bobin konfigürasyonuyla tasarımı gerçekleştirildi ve görüntü kalitesine doğrudan etki eden parametrelerin tespiti üzerinden karşılaştırmaları yapıldı. Çalışmamızda yeni bir kuş kafesi bobini tasarımı yapılmıştır. İki farklı konfigürasyon kullanılacağı için iki tane aynı ölçülere sahip kuş kafesinin basımı gerçekleştirilmiştir. Kuş kafesi bobinlerinin bir tanesi düşük geçiren konfigürasyonuna sahip olduğu için bacaklara kapasitör yerleştirilmiştir. Diğer kuş kafesi bobini bant geçiren konfigürasyonuna sahip olduğu için hem bacaklara hem de alt ve üst halkalara kapasitör yerleştirilmiştir. 1.5 Tesla proton bobinin Larmor frekansı hesaplanılarak 63,86 mHz olduğu bulunmuştur. Kuş kafesi bobinleri 63,86 mHz frekansta en yüksek piki elde edecek şekilde kapasitör çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda düşük geçiren kuş kafesi bobininde 63,86 mHz frekansında-24,84 desibel değeri elde edilmiştir. Bant geçiren kuş kafesi bobininde ise -11,84 desibel değeri elde edilmiştir. Çalışmamızda yapmış bulunduğumuz düşük geçiren ve bant geçiren kuş kafesi bobinlerinin desibel değerleri literatürde -10 desibel değerinden düşük olduğu taktirde verimli olarak değerlendirilmektedir. Yapmış olduğumuz çalışmada biz bu değerlerin üstünde sonuçlar elde ederek kuş kafeslerimizin prototiplerinde istenilen sonuçları elde etmiş bulunmaktayız. Yapmış olduğumuz prototip ile literatürde bulunan kuş kafesi bobinlerine yeni bir tasarım eklenmiş bulunmakta ve bu tasarımda yapmış olduğumuz çalışma ile istenilen desibel değerlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the most popular diseases today. Cancer was diagnosed in 19.3 million people in 2020. This number is expected to increase in the future. It is used for purposes such as computed tomography, magnetic resonance imaging, biopsy and blood tests in the diagnosis of cancer. There are serious differences between computed tomography and magnetic resonance imaging used in cancer imaging. One of the biggest disadvantages of computed tomography includes radiation load. In magnetic resonance imaging, there can be no such problem. Although multiple shots can be taken, three-dimensional volumetric imaging can be performed with the new generation magnetic resonance imaging devices. In this way, more information can be obtained about the cancerous tissue. Radio frequency coils are used in magnetic resonance imaging. The birdcage coil is one of the most commonly used coil types in magnetic resonance imaging. Birdcage coil. It has three different configurations: low pass, high pass and band pass. The birdcage coil produces a strong homogeneous magnetic field with a high signal-to-noise ratio. These bird cage studies, which have very few resources in the literature and have not been sufficiently researched, were designed with two different coil configurations as low pass and band pass, and comparisons were made on the determination of the parameters that directly affect the image quality. In our study, a new bird cage coil design was made. Two bird cages with the same dimensions were printed for two different configuration systems. Because one of the birdcage coils has a low pass configuration, a capacitor is placed in the legs. Because the other birdcage coil has a bandpass configuration, capacitors are placed both in the legs and in the lower and upper rings. The Larmor frequency of the 1.5 Tesla proton coil was calculated and found at 63.86 mHz. Capacitor study was carried out so that the birdcage coils obtain the highest peak at 63.86 mHz frequency. As a result of the study, a value of -24.84 decibels was obtained at a speed of 63.86 mHz in the bird cage coil, which made a decrease. In the band-pass bird cage coil, a value of -11.84 decibels was obtained. In our study, the decibel values of low- governing and band-pass bird cage coils are considered to be efficient in the literature, where the decibel values are lower than -10 decibels. Where we have done, we have achieved results above these values and we have achieved the desired results in the prototypes of our bird cages. With the prototype we have made, a new design has been added to the bird cage coils found in the literature and the desired decibel values have been achieved with the work we have done on this design.