Pandemi döneminde okul müdürlerinin kriz yönetimi stratejileri
Crisis management strategies of school heads during the pandemic period
- Tez No: 815640
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA DULAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul yöneticilerinin pandemi dönemi ve sonrasında karşılaştıkları kriz durumları ve bu kriz durumlarını çözme stratejilerine ilişkin görüşlerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, nitel araştırma yaklaşımlarından olgu bilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Özel okul ve devlet okullarında görev yapan 23 okul yöneticisi ile görüşme yoluyla veriler toplanmıştır ve veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda yöneticilerin kriz algıları, okullarda yaşanan kriz durumları, pandemi dönemi okullarda yaşanan kriz durumları, pandemi sonrası okullarda yaşanan kriz durumları, kriz yönetiminde liderlik stratejileri ve pandeminin getirdiği fırsatlar olmak üzere altı temaya ulaşılmıştır. Bu bağlamda, okul yöneticilerinin pandemi ve sonrasında kriz yönetimi stratejilerinin değişime uğradığı, yeni stratejileri de liderlik tarzlarına entegre ettikleri görülmüştür. Yöneticilerin pandemi sonrasında daha ricacı bir tavır sergiledikleri, daha fazla inisiyatif alma eğiliminde oldukları ve hızlı düşünme, empati, kaygı yönetimi becerilerinin geliştiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Okul yöneticileri kriz senaryoları oluşturarak olası kriz durumlarını öngörmeye çalışabilirler. Okullarda pandemi döneminde kriz ekibi oluşturan yöneticiler olsa da sürekliliğin sağlanması krizlerin çözümünde etkili olacaktır. Yöneticilere kriz ekipleri ile kriz senaryoları oluşturmaları önerilebilir. Kriz ekiplerinde öğretmenler, sağlık çalışanları, güvenlik görevlileri yer alabilir ve sorumluluklar paylaşılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of school administrators about the crisis situations they faced during and after the pandemic and their strategies to solve these crisis situations. Among the qualitative research approaches, phenomenology was preferred, and hermeneutic (interpretive) phenomenology design was used. Data were collected through semi-structured interviews with 23 school administrators working in private and public schools, and the data were analyzed by content analysis method. In line with the findings, six themes were reached: the crisis perceptions of the administrators, the crisis situations in schools the crisis situations in schools during the pandemic period, the crisis situations in schools after the pandemic, the leadership strategies in crisis management and the opportunities brought by the pandemic. In this context, it has been observed that the crisis management strategies of school administrators have changed during and after the pandemic, and they have integrated new strategies into their leadership styles. It has been concluded that administrators exhibit a more demanding attitude after the pandemic, tend to take more intiative and develop quick thinking, empathy and anxiety management skills. School administrators can try to predict possible crisis situations by creating crisis scenarios. Although there are administrators who create a crisis team in schools during the pandemic period, ensuring continuity will be effective in solving crisis. Managers can be advised to create crisis scenarios with crisis teams. Teachers, health workers, security guards can be included in crisis teams and responsibilities can be shared.