A process-oriented approach towards democratic backsliding: Evidence from Hungary and Turkey
Demokratik gerilemeye yönelik süreç odaklı bir yaklaşım: Macaristan ve Türkiye'den bulgular
  1. Tez No: 815681
  2. Yazar: ECE ADVİYE IŞIK CANPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IOANNIS N. GRIGORIADIS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu tez, popülizmi hedeflerine ulaşmak için temel bir araç olarak kullanarak bir kişilik kültünün yaratıldığı günümüz dünyasında demokratik gerileme sürecini etkileyen farklı faktörleri araştırmaktadır. Denge ve denetim mekanizmasının zayıflatılmasının önemi de dikkate alınarak, parti içi yapılanma, siyasetin kişiselleştirilmesi ve siyasi kültür gibi farklı faktörlerin de etkisi üzerine yoğunlaşmaktadır. Türkiye ve Macaristan üzerine karşılaştırmalı bir vaka çalışması analizi yapan bu araştırma, demokratik gerileme literatürünü bir adım öteye taşımayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, denge ve denetleme mekanizmasının ortadan kalkmasıyla demokratik gerileme gerçekleşir tezinin bir adım ötesine geçen araştırma,“bu tür hükümetlerde kuvvetler ayrılığı doktrinine uyulmadığı varsayıldıktan sonra ne olur?”sorusunu sormaktadır. Araştırma, AKP ve Fidesz iktidarında günden güne demokratik gerilemeye doğru adım atan melez rejimlere örnek olarak Türkiye ve Macaristan'ı inceleyerek, bu tür örneklerde“denge ve denetim mekanizması zayıflatıldıktan sonra demokratik gerileme süreci için nelerin yaşandığı ve nasıl bir etkiye sahip olduğu”sorusuna yanıt aramaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores different factors affecting the democratic backsliding process in today's world, where a cult of personality is established by using populism as the essential tool for achieving their goals. Considering the importance of weakening the checks and balances system, it also sheds light on other factors as the structure of the internal party organization, personalization of politics, and the political culture. Conducting a comparative case study analysis on Turkey and Hungary, this research aims to take a step forward in the democratic backsliding literature. Taking one step forward from the argument that democratic backsliding takes place when the checks and balances system abolishes, the research asks,“what happens after supposing that such governments do not fit the doctrine of separation of powers?”Through examining Turkey and Hungary as examples of hybrid regimes taking steps toward democratic backsliding day by day under AKP's and Fidesz's rule, the research seeks an answer to the question of“after diminishing the checks and balances system, what takes place and affects the democratic backsliding process in such examples?”