Dinamik valgusu olan patellofemoral ağrı sendromlu hastalarda kalça kuvvetlendirme egzersizleri ile patellar bantlamanın ağrı, fonksiyon ve dinamik dengeye etkisi
The effect of hip strengthening exercises and patellar taping on pain, function, and balance i̇n patients with dynamic knee valgus and patellofemoral pain syndrome
- Tez No: 815689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLBER KARAGÖZOĞLU COŞKUNSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmanın amacı dinamik diz valgusu (DDV) ve patellofemoral ağrı sendromu (PFAS) olan hastaların tedavisinde kalça ve diz güçlendirme egzersizleri ile Mulligan rijit bantlamanın etkinliğini incelemektir. Çalışmaya dahil edilen DDV ve PFAS olan otuz dört hasta randomize olarak eşit sayıda deney grubu (DG) ve kontrol grubu (KG) olarak ikiye ayrıldı. Her iki grubada 6 hafta boyunca haftada 3 gün fizyoterapist eşliğinde egzersiz programı uygulandı. DG'na ayrıca egzersizlere ek olarak bantlama uygulaması da yapıldı. Diz fonksiyonu (Ön Diz Ağrısı Skalası-AKPS), ağrı (Visual Analog Scale-VAS), frontal plan projeksiyon açısı (FPPA), kas kuvveti (kalça ekstansiyonu, kalça abdüksiyonu, kalça dış rotasyonu, diz ekstansiyonu), kalça eklemi hareket açıklığı (iç ve dış rotasyon), patellar tilt, Q açısı ve dinamik denge her iki grup için başlangıçta ve altıncı haftanın sonunda değerlendirildi. DG'nda 17 hasta (ortalama yaş:28,35±5,23), KG'nda 17 hasta (ortalama yaş:27,76±5,83) çalışmayı tamamladı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effectiveness of hip and knee strengthening exercises and Mulligan rigid taping in the treatment of patients with dynamic knee valgus (DKV) and patellofemoral pain syndrome (PFPS). Thirty-four patients with DKV and PFPS were randomly assigned to experimental group (EG) and control groups (CG) (n=1:1). Both groups received same exercise programe, under the supervision of the physiotherapist, three times a week for 6-weeks. EG also received taping aplication with the exercise for 6-weeks. Knee function (Anterior Knee Pain Scale-AKPS), pain (Visual Analog Scale-VAS), frontal plane projection angle (FPPA), muscle strength (hip extension, hip abduction, hip external rotation, knee extension), hip joint range of motion (internal and external rotation), patellar tilt, Q-angle, and dynamic balance were evaluated for both groups at baseline and at the end of the sixth week. Seventeen patients (mean age:28.35±5.23) in the EG and 17 patients (mean age:27.76±5.83) in the CG completed the study.