Cinsel taciz suçunun ispatı ve ruhsal değerlendirmenin önemi
Proof of sexual harassment crime and importance of psychological evaluation
  1. Tez No: 815690
  2. Yazar: ÖZLEM YİĞİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmaya konu ilk araştırma; Yargıtay'ın cinsel taciz suçunun ispatında ruhsal değerlendirme açısından inceleme yapıp yapmadığını tespitini amaçlamaktadır. İkinci araştırma; Yargıtay'ın cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçların ispatında ruhsal değerlendirmeyi ölçüt olarak ele alıp almadığının tespiti amaçlanmaktadır. Bu amaçla Yargıtay tarafından 2022-2019 yılları arasında cinsel taciz suçu konulu karara bağlanan 2585 adet karar geçmişe dönük olarak incelenmiştir. Ayrıca cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçların herhangi birinden İstanbul ilinde kovuşturmaya konu olan ve kovuşturma sürecinde ruhsal muayene raporu alınarak yargılaması tamamlanmış on adet dosya incelenmiştir. Yargıtay tarafından 2585 adet kararın hiçbirinde ruhsal muayene raporuna yer verilmediği tespit edilmiştir. Dosya incelemesi neticesinde ise; on adet dosyanın yalnızca birinin mağdurunun erkek olduğu, faillerin ise erkek olduğu ve her dosyada failin mağdur tarafından tanınan bir kişi olduğu tespit edilmiştir. Yalnızca bir dosyanın mağdurunun yetişkin olduğu ve yalnızca birinin failinin suça sürüklenen çocuk olduğu tespit edilmiştir. Faillerin başkaca suçlara sebebiyet veren eylemler de gerçekleştirdiği tespit edilmiştir. Eylemler ise çeşitlilik göstermekle beraber çoğunlukla cinsel organ sokmak suretiyle suçun gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Mağdurlara en sık konulan tanı ise travma sonrası stres bozukluğu olmuştur. Çoğunlukla gerekçeli kararda ruhsal muayene raporuna yer verilmesine rağmen bu raporların hükme esas alınıp alınmayacağına yönelik ayrıntılı değerlendirme yapılmadığı görülmüştür. İncelenen dosyaların yarısında beraat yarısında ise mahkumiyet hükmü verildiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak elde edilen bulgular literatürle uyumludur. Ancak yargılama aşamasında ruhsal muayene raporunun alınmış olması suçun ispatı için yeterli değildir. Cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçların ve özellikle cinsel taciz suçunun ispatındaki güçlüğün aşılabilmesi için ruhsal muayene raporunun olayla illiyet bağının kurulup kurulmadığını tereddütsüz bir biçimde yansıtması, diğer delillerle ve somut olayın özellikleriyle birlikte değerlendirilerek hükme esas alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The first study; It aims to determine whether the Court of Cassation conducts an examination in terms of psychological evaluation in proving the crime of sexual harassment. Second research; It is aimed to determine whether the Court of Cassation considers psychological evaluation as a criterion in proving crimes against sexual immunity. For this purpose, 2585 decisions on the crime of sexual harassment by the Supreme Court between 2022-2019 were examined retrospectively. Ten files that were subject to prosecution in Istanbul for any of the crimes against sexual immunity and whose trial was completed by obtaining a psychological evaluation report were examined. It was determined that no psychological evaluation report was included in any of the 2585 decisions by the Supreme Court. As a result of the file review; It has been determined that while the victim of one of the ten files is male, the perpetrators are all men and in each case the perpetrator is a person recognized by the victim. It has been determined that the perpetrators have also committed acts that cause other crimes, along with their actions that constitute crimes against sexual immunity. Although the actions vary, it has been determined that the crime is mostly committed by inserting the genitals. The most common diagnosis made to the victims was post-traumatic stress disorder. Although the psychological evaluation report is mostly included in the reasoned decision, it has been observed that a detailed evaluation has not been made as to whether these reports will be taken as a basis for the decision. As a result, in order to overcome the difficulties in proving crimes against sexual immunity, and especially in proving the crime of sexual harassment, the psychological evaluation report should reflect without hesitation whether a causal link has been established with the incident, and should be taken as a basis for the judgment by evaluating it together with other evidence and the characteristics of the concrete case.