Kaymakam-belediye başkanı ilişkileri
Relations between districy governer and mayor
- Tez No: 81570
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışmada öncelikle kaymakam ve belediye başkanı, tarihsel gelişimleri ile görev ve yetkileri yönünden ayrı ayrı ele alınarak incelenmiş, daha sonra da bu iki kurumun birbirleriyle olan ilişkileri, mevzuat,“atanmış ve seçilmiş olma”kriterleri ile“yeni yönetim teknikleri”açısından değerlendirilmiştir. Kaymakam ve belediye başkanı ilişkilerinde gerek mevzuattan gerekse de uygulamadan kaynaklanan birtakım sorunlar yaşanabilmektedir. Bunların çözümü için ise yeni yasal düzenlemelere ve kaymakam ile belediye başkanı arasında karşılıklı olarak saygı ve işbirliğine ihtiyaç vardır. Yapılmış olan anket çalışmamızdan da elde edilen sonuçlar bu yöndedir. Bu bağlamda, kaymakam ve belediye başkanları bulundukları ilçede merkezi hükümetin ve halkın temsilcileri olarak o yöreyi kalkındırabilecek proje ve işleri tam bir dayanışma halinde yürütmeli ve aksi tutumun hem kendi konumları ve hem de yöre halkı için bir fayda getirmeyeceğini bilmelidirler. 79
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, firstly some information about the histories, situations and duties of district govemer and mayor were given. Secondly, relations between these two institutions were evaluated by taking the criterias“to be appointed and to be elected”and the new administration technics. There are some problems about the relations between district govemer and mayor that come from both regulations and practice. The solution of these problems is to create new regulations and the mutual cooperation and respect. I have also reached the same result from my enquiry. In this context, both the district govemer and the mayor as representitives of the central government and local government must carry out their projects and business with mutual solidarity which can make their living places better. Otherwise they should not forget the truth that this kind of behaviours do not give any benefit both for them and for the people living with them. 80