Kamu örgütlerinde yönetici eğitimi
Administrator training in public organizations
- Tez No: 81571
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yöneticilerin eğitimi üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda, öncelikle yönetim ve yönetici kavramları üzerinde açıklamalarda bulunulmuş, yönetici çeşitleri ve işlevleri konularına yer verilmiştir. Ayrıca, kamu yönetiminin devamlı geliştirilmesi gerekliliğine değinilmiş, bu konuda yönetici eğitiminin önemli bir rol oynadığı savunulmuştur. Öte yandan bu çalışmada yönetici eğitiminde uygulanan iki farklı eğitim yöntemine yer verilmiştir. Birinci yöntem, grup içinde eğitime yönelik yöntemlerdir. Bunlar yönetim oyunları, komiteler yolu ile eğitme, grup tartışması ve duyarlılık eğitimi yöntemleridir. İkinci grup yöntemler, kişiye ağırlık veren eğitim yöntemleridir. Bunlar ise işbaşmda eğitim, görev değiştirme, evrak sepeti tekniği, örnek olay, yöneticiye yardımcı yolu ve düz anlatım yolu ile eğitim yöntemleri olarak belirtilebilir. Ayrıca dünya'da yönetici eğitimi yapan bazı ülkelerden, A.B.D., Fransa ve Almanya' daki yönetici eğitimi konusu incelenmiş, bu ülkelerdeki enstitü ve kuruluşlar anlatılmıştır. Bu çalışmada, yönetici eğitiminin, ülkemizdeki tarihi gelişimi Cumhuriyet öncesi ve sonrası şeklinde incelenmiştir. Türkiye, Osmanlı döneminde bir Enderun deneyimine sahip olması açısından bu konu üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu konuyla ilgili olarak, gerek devlet Memurları Kanunu'nda, gerekse Devlet Memurları Eğitimi Genel Planı'nda düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan bu düzenlemeler anlatılmaya çalışılmıştır. Öte yandan Türkiye'de yönetici eğitimiyle ilgilenen kuruluşlar olarak, Devlet Personel Başkanlığı, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) ile diğer enstitü ve kuruluşlar anlatılmıştır. Bu konulara yer verdikten sonra, ülkemizde yapılması gerekenler, genel bir değerlendirme ve öneriler başlığı altında incelenmiştir. 142
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the education of odministrators is discussed. In this connection, the concepts of the administration and the administrator are explained. Types of administration and their functions are presented. On the other hand, necessity of the development of public administration and the importance of the administrators education in this subject are discussed. In this study, two different approaches applied in Manegers training are discussed, The first one is the training in the group. This includes management games, training by comittee, group discussion and sensibility training. The second one is the individual approach which includes training in job, changing job, paper basket tecnique, case study, helping the manager and training by explaining. On the other hand, the managers training in the USA, France and Germany are explained. In this study, manager training is discussed with historical background of the managers training in Turkey is narrated for both the Ottoman and the Republican periods. The Ottoman Institution called Enderun whose purpose was managers training is described. At the same time, the arrangements related to staff training in 1982 Constitution, in the law of state officials and in the general planning of state officials are explained. Beside this the organizations related to staff training State Personnel Department, Turkey and Middle Eeast Institute of Public Administration are also interpreted. After these subjects have been dealtwith, things which must be done in our country have been analysed under the title of general evaluation and suggestions. ^^i^al^i^iiit'ij MUMU! 143