Kamu hizmetlerinin örgütlenmesinde yeni yaklaşımlar ve profesyonelleşme olgusu
The New approachs to organization of public services and professionalization
- Tez No: 81569
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusunu, modern devletin iki önemli gelişme süreci olarak bürokratikleşmenin ve profesyonelleşmenin, yönetimin örgütlenmesine ve işleyişine olan etkisini, yönetim bilimi, toplumbilim ve çalışma toplumbilimi gibi disiplinlerarası bir yaklaşımla incelemek oluşturmaktadır. Bu incelemenin amacı, tarihsel olarak kökleri eski çağlara kadar giden bürokrasinin ve mesleklerin giderek yönetsel örgütlenme içinde birlikte yer almasıyla işbölümü, sıradüze, yetke ve bağlılık açısından yönetimin örgütlenmesinde ve işleyişinde ne gibi değişimler yarattığını ortaya koymaktır. Bu amaca yönelik olarak, yönetimin profesyonelleşmesi sürecinin incelenmesi için öncelikle mesleklerin tarihsel ve kuramsal açıdan incelenmesi gerekli görülmüştür. İki ana bölümden oluşan bu çalışmanın 'Profesyonel Uğraşlar ve Profesyonelleşme' başlığını taşıyan ilk bölümü çoğunlukla birbirleri yerine kullanılan 'Meslek', 'Uğraş' ve 'iş' kavramlarının incelenmesi ile başlamaktadır. Birinci bölümün ilk başlığı olan 'Profesyonelleşme Kuramları 'nda, yapısal-işlevselci yaklaşım ve Marksist yaklaşımlar ve bu kuramsal yaklaşımlar dışındaki değerlendirmelere yer verilmiştir. Birinci bölümün 'Profesyonel Uğraş' admı taşıyan diğer başlığında meslekler toplumbiliminde inceleme alanının değişimi; profesyonelleşme süreci; mesleklerin sınıflandırılması; profesyonelleşme sürecinin aktörleri olarak meslek birlikleri, üniversite, profesyonel hizmet alıcıları ve devlet; profesyonel davranış öncülleri olarak yüksek derecede sistematik meslek bilgisi, mesleki toplumsallaşma, profesyonel ideoloji, etik kodlar ve özyönetim incelenmiştir. Bu çalışmanın 'Bürokrasi Modelleri ve Profesyonelleşme' adını taşıyan ikinci bölümünde, profesyonel ilkelerin ve profesyonelleşme sürecinin yönetime etkisi incelenmiştir. Bu inceleme için öncelikle, 'Yönetim' kavramına değinilmiştir. Yönetim, yönetimin özünü oluşturan işbölümü, sıradüzen, ve yetke değişkenleri açısından, bu değişkenlerin her birinin geçirdiği evrimi de içeren bir biçimde ele alınmıştır, ikinci bölümün diğer başlığı 'Örgütlenme Modelleri 'dir. Bu başlıkta, 'Makine Bürokrasisi', 'Profesyonel Bürokrasi' ve 'Adhokrasi' modelleri ve bumodeller içinde profesyonellerin konumuna yer verilmiştir. Bu bölümün diğer başlıklarında birbirleri ile ilişkisi açısından bürokratikleşme ve profesyonelleşme süreçleri ve mesleki bağlıhk-örgütsel bağlılık konularına yer verilmiştir. İkinci bölümün 'Kamu Yönetimi ve Profesyonelleşme' adını taşıyan son başlığında mesleklerin kamu yönetiminde yer alması, bu gelişmenin kamu yönetiminin örgütlenmesi ve işleyişine olan etkisi incelenmiştir. İşbölümü, uzmanlaşma ve ussallaşmanın sonucunda ortaya çıkan, modern toplumun dayanak noktalarından birisi olan ve toplumsal iktidar ilişkilerinde ve kamusal politikaların belirlenmesinde etkin bir güç sahibi mesleklerin, yönetimin örgütlenmesine ve işleyişine önemli etkilerde bulunduğu sonucuna varılmıştır. 177
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this study is to examine the effects of bureaucratization and professionalization, as the major development process of the modern state, on the structural and operational aspects of administration with -ün interdisciplinary approach with respect to administrative science, sociology and sociology of labor. The aim of this study is to indicate what kind of developments has occurred in the structural and operational aspects of administration with respect to division of labor, hierarchy, authority and loyalty; because bureaucracy and professions have historically worked in ^Irr.liJsir.'tr.x- or^3s:^---S. together in organization for ages.. For this reason, studying professions with the historical and theoretical dimensions are necessary to study professionalization in administration. This study is composed of two main chapters and the first chapter is named as“Professional Occupations and Professionalization”, firtly in this chapter conceptual differences between terms such as“profession”,“occupation”,“vocation”,“job”which are usually misused and misunderstood has examined. Secondly, 'Theories on Professionalization', such as structural-functional approaches, Marxist approaches has studied. In the second topic of the first chapter which is named“The Professional Occupation ”.the changes in the field of sociology of the professions,, process of professionalization, classification of professions, professional unions, universities, clients and the state as main actors in the process of professionalization; high degree of systematic professional knowledge, professional socialization, professional ideology, ethic codes and self government as pre-requisite of professional behavior have been examined.In the second chapter of this study which is named“Bureaucratic Models and Professionalization”, the effects of professional principles and process of professionalization the administration has studied. For this examination, firstly the tem of“Administration”has been put on the focus. While doing this, the administration is handled with its main differentiating factors such as division of labors, hierarchy and authority and their historical evolution one by one. The following topic of the second chapter is the“Organizational Models ”. Under this topic,“Machine Bureaucracy”,“Professional Bureaucracy”and“Adhocracy”models and positions of professionals in these models have been studied. The main subject of the other topics of the second chapter are the relations between bureaucratization process and professionalization process and the professional loyalty-organizational loyalty. The developing role of professions in public administration and its effects on structural and operational aspects of public administration is studied under the last topic which is named“Public Administration and Professionalization”. As a concluding of this study, we can say that, professions which is a result of division of labor, specialization and rationalization is one of the main and effective force in public policy making process and social power relations of the modern society, and have important effects on structural and operational aspects of administration. 179