Teknoloji yatırım uygunluk seviyesinin yapay zekâ kullanılarak belirlenmesi
Smart assessment for technology investment eligibility level using artificial intelligence
  1. Tez No: 815710
  2. Yazar: KERİM TOLGAHAN NARİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bir yatırım ile ilgili yapılacak olan fizibilite çalışmaları, temel sorun alanlarını belirlemeye doğrudan vurgu yaparak bir dizi fikrin ve görevin uygulanabilirliğine bakar. Etkili bir fizibilite çalışmasının ele alması gereken anahtar soru şu olabilir: Fikir işe yarayacak mı ve onunla devam etmeli miyiz? Bu sorunun cevabı hayata geçirilebilecek etkin bir yatırımın, teknoloji kapasitesi ve yetkinliğine ilişkin fizibilite çalışmalarında ve belirli bir iş modeline dayalı olarak belirli bir teknolojinin nasıl çalışacağının anlaşılmasını gerektiren bir dizi işlemin gerçekleşmesi ile anlaşılacaktır. Bu teknik işlemlerin tamamı, günümüzde mevcut yapıdan hedeflenen noktaya ulaşmak için teknolojik kapasitenin fizibilite çalışması içinde incelenmesi ile mümkün olacaktır. Aynı zamanda bu çalışmanın çıktısı olarak kurumların teknolojik seviyelerini çıkarmak için yapacakları fizibilite çalışmalarının maliyetini ciddi oranda düşürmesi amaçlanmaktadır. Dinamik ve çağın gerekliliklerine göre sürekli değişen kriterler ile de teknolojinin hakkı noktada ihtiyaçlarını ortaya koyması mümkün olacaktır. 1 Ocak 2020 öncesinde üretim ve imalat sistemlerinize gerçekleştirmek istediğiniz teknolojik yatırımları ile 1 Ocak 2020 sonrasındaki pandemi sürecinden itibaren gerçekleştirmek istediğiniz teknolojik yatırım kriterleri ve aşamaları birbirinden farklı olacaktır. Bu nedenle yapay zekâ teknolojisinin etkin ve verimli kullanımı ile düşük maliyet, verimli, etkin ve hızlı bir dönüşüm hazırlık süreci yönetilmesi amaçlanmış olacaktır. Bu çalışmaların sonucu olarak ortaya çıkan konuların temelinde teknoloji odaklı bir büyüme stratejisi vardır. Bu strateji teknoloji ve buna bağlı olarak teknoloji yatırımlarını merkeze alan ve alandaki süreçlerin esnekliğini ve verimliliğini arttırmayı hedeflemektedir. Ülkeler teknolojinin geliştirilmesinden daha ziyade stratejik yatırım kararlarının alındığı süreçlerde zaman ve emek kaybederek çoğu zaman çağın gereklerini ıskalamaktadırlar. Tasarlanan yapay zekâ algoritması aynı zamanda tavsiye edilen bir kurumsal yönetim organizasyonunu ve bu organizasyonel dönüşüm için gerekli olan iş paketlerini de içerecek şekilde bir çıktıyı kullanıcıya sunacaktır. Bu çıktı kurumlar için hedeflenen teknolojik yapının kurumun insan kaynakları üzerindeki etkisini görmesi için bir reçete niteliğinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
Feasibility studies related to an investment directly highlight fundamental problem areas, scrutinizing the feasibility of a series of ideas and tasks. The key question an effective feasibility study should address is: Will the idea work and should we proceed with it? The answer to this question will be understood through a series of processes that require understanding how a certain technology will operate based on a specific business model, for the implementation of an effective investment related to technology capacity and competency. All of these technical processes will be possible through the examination of technological capacity within the feasibility study, from the current structure to the intended point. This study also aims to significantly reduce the cost of feasibility studies that organizations will conduct to upgrade their technological levels. With the criteria that are constantly changing according to the dynamic and requirements of the era, it will be possible to showcase the needs of the technology at the right point. The criteria and stages for the technological investments you want to make to your production and manufacturing systems before January 1, 2020, will be different from the technological investment criteria and stages you want to implement after the pandemic process from January 1, 2020. Therefore, it is aimed to manage a low-cost, efficient, effective, and rapid transformation preparation process with the effective and efficient use of artificial intelligence technology. At the core of the issues that emerge because of these studies, there is a technology-focused growth strategy. This strategy aims to center technology and technology investments and increase the flexibility and efficiency of processes in the field. Countries often miss the requirements of the era, wasting time and effort in processes where strategic investment decisions are made rather than improving technology. The designed artificial intelligence algorithm will also provide the user with an output that includes the recommended corporate governance organization and the work packages needed for this organizational transformation. This output will serve as a prescription for institutions to see the impact of the intended technological structure on the institution's human resources.