Farklı antrenör geribildiriminin 4V4 dar alan oyunlarında genç futbolcuların psikofizyolojik ve teknik cevaplara etkisi
The effect of different coach encouragement on psychophysiological and technical responses of young soccer players in 4S4 small-sided games
  1. Tez No: 815711
  2. Yazar: HÜSEYİN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET FARKLI ANTRENÖR GERİBİLDİRİMİNİN 4V4 DAR ALAN OYUNLARINDA GENÇ FUTBOLCULARIN PSİKOFİZYOLOJİK VE TEKNİK CEVAPLARA ETKİSİ Yiğit, Hüseyin Yüksek Lisans, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Yusuf SOYLU Temmuz 2023, xii + 55 sayfa Bu çalışmanın amacı pozitif ve negatif sözlü antrenör teşvikinin futbolda 4v4 dar alan oyunu üzerindeki psikofizyolojik ve teknik etkilerini araştırmaktır. Çalışmada, dar alan oyunlarına katılan 16 amatör genç erkek futbolcu (yaş: 16.75 ± 0.45 yıl) yer almıştır. Dar alan oyunları aynı antrenman tasarımı ve düzenini ile iki antrenman seansı sonucunda tamamlanmıştır. Bir seansta antrenörler pozitif bir sözel teşvik sergilerken, diğer seansta antrenörler negatif antrenör teşviki yoluyla olumsuz bir tutumla oyuna müdahale etmiştir. Oyunlar sırasında kalp atım hızı, keyif, algılanan zorluk derecesi, zihinsel yorgunluk, ruh hali ve teknik aktiviteler ölçülmüştür. Çalışmanın bulgularına göre pozitif antrenör teşvikinin oyuncu performansı ve deneyiminin birçok boyutu üzerinde önemli etkileri olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF DIFFERENT COACH ENCOURAGEMENT ON PSYCHOPHYSIOLOGICAL AND TECHNICAL RESPONSES OF YOUNG SOCCER PLAYERS IN 4VS4 SMALL-SIDED GAMES Yiğit, Hüseyin Master's Degree, Physical Education and Sports Department Thesis advisor: Doç. Dr. Yusuf SOYLU July 2023, xii + 55 page This study aimed to investigate the psychophysiological and technical effects of positive and negative verbal coach encouragement on 4v4 small-sided games in soccer. The study included 16 amateur young male soccer players (16.75 ± 0.45 years) who participated in small-sided games. The small-sided games were completed in two training sessions with the same training design and organization. In one session, coaches provided positive verbal encouragement, whereas, in the other, coaches intervened negatively through negative coach encouragement. Heart rate, enjoyment, perceived difficulty, mental fatigue, mood, and technical activities were measured during the games. The study's findings revealed that positive coach encouragement significantly affected many dimensions of player performance and experience.