Covid-19 pandemi döneminde teknoloji kullanımı
  1. Tez No: 815717
  2. Yazar: ESRA DİŞLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada günümüzde dünyayı derinden etkileyen ve insanlar üzerinde birçok olumsuz etkisi olan Covid-19 salgınının geçmişte karşılaşılan salgın hastalıklarla benzer/farklı yönlerine değinilmiş ve ülkemizde Covid-19 ile teknoloji kullanımı arasındaki ilişkiye yönelik olarak yapılmış çalışmaların genel bir analizi yapılmıştır. Bu verilerden hareketle geliştirdiğimiz Likert tipi anket ölçeği ile bireylerin pandemi döneminde teknoloji kullanımlarına yönelik bilgiler toplanmıştır. Anket sonuçlarına ilişkin yapılan değerlendirmelerde; izolasyonların artması ile evde kalma sürelerinin artmasının insanların teknolojiye olan ilgilerini arttırdığı (%48) gözlemlenmiştir. Bunun doğal sonucu olarak pandemi sürecinde eğitimin uzaktan eğitim yoluyla yapılması çocukların da bilgisayar, telefon ve tablet başında geçirdikleri süreyi arttırmıştır. Sürecin devam etmesi internet üzerinde yapılan alışverişlerin (%53), mobil bankacılık uygulama kullanımlarının (%37), internet kullanım miktarının (%65), sosyal medyada geçirilen sürelerin (%48) artmasına yol açmıştır. Ayrıca anket verileri cinsiyet, eğitim durumları, medeni hal gibi değişkenlere göre T testi ve ANOVA testi ile analiz edilerek tartışılmıştır. Elde edilen sonuçlar ve literatürdeki benzer araştırma sonuçlarından hareketle pandemi süreci ve sonrası için teknoloji kullanımı ve insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için bazı öneriler geliştirilmiştir. Sonuç olarak, pandemi süreci içerisinde dikkat edilmesi gereken kurallara uyulmalı, düzenli egzersizler yapılmalı, sosyal aktiviteler geliştirilmeli ve uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The deep view of the world in this world and the similar/different extremes of the Covid-19 epidemic, which has many negative effects on people, were mentioned and a general analysis was carried out for the boundaries between the consuming Covid-19 and the use of technology. With the Likert-type survey measurements we developed based on this scope, information on technology usage of individuals during the pandemic period was collected. In the evaluations made in the survey evaluations; It was observed that the length of stay at home with groups of isolations increased the children's interest in technology (48%). As a natural result of this, education through distance education during the pandemic process has increased the time people spend in front of computers, phones and tablets. The continuation of the process led to an increase in online shopping (53%), mobile banking application usage (37%), internet usage amount (65%), and social dissemination times (48%). In addition, the survey data were analyzed and discussed with the T test and ANOVA test according to variables such as gender, education level, and marital status. Based on the results obtained and similar research results in the literature, some results are expected in order to overcome the negative effects on the use of technology and people in a healthy way for the pandemic process and after. As a result, the rules to be considered during the pandemic process should be followed, regular exercises should be done, social activities should be developed and implemented.