Gebelikte doğum korkusuna neden olan faktörlerin araştırılması
Investigation of factors causing fear of birth in pregnancy
  1. Tez No: 815716
  2. Yazar: ZEYNEP ASLAN HİŞMİOĞULLARI
  3. Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı gebelerde doğum korkusu düzeyini tespit edip doğum korkusuna neden olan biyolojik, ruhsal ve sosyal faktörlerin araştırılması ve bu konu hakkında gebelerin bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Bu araştırma kesitsel olarak SBÜ Adana Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerinde 15 Şubat- 15 Nisan 2023 tarihleri arasında gebe olan araştırmamıza katılmayı kabul eden 202 gebe ile yüz yüze görüşme sağlanarak yapıldı. Katılımcı gebelerin sosyodemografik verileri, gebeliğe ait verileri kaydedilip; doğum korkusuna neden olabilecek potansiyel sorular sorgulandı. Katılımcılara Doğum Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Veriler SPSS 29.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcı gebelerin yaş ortalaması 29,91±4,76 idi. %47,5'i ev hanımı, %48,5'i üniversite ve üzeri eğitimliydi. Doğum hakkında bilgi düzeyleri 5'li likert skalasına göre 3,72±0,99 idi. Gebelerin Doğum Tutum Ölçekleri puan ortalaması 39,12±10,06 olup orta yüksek düzeydedir. Gebelerde erken yaşlarda ve gebelik haftası ilerledikçe doğum korkularının arttığı görülmüştür. Çalışan gebelerde doğum korkusunun daha az olduğu belirlenmiştir. Gebelerde bilgi düzeyi arttıkça doğum korkusunun azaldığı belirlenmiştir. Gebelik takibini yapan sağlık ekibinin desteği arttıkça ve gebenin sağlık ekibine olan güveni arttıkça doğum korkusunun azaldığı görülmüştür. Sonuç: Aile Sağlığı Merkezleri'nde her izlemde gebelere doğum öncesi, doğum süreci ve doğum sonrası döneme ilişkin korku ve kaygılarını azaltmaya yönelik danışmanlık verilmeli ve mümkün olduğunca eşlerin eğitime dahil edilmesi teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the level of fear of birth in pregnant women and to investigate the biological, psychological and social factors that cause fear of birth and to evaluate the knowledge and attitudes of pregnant women about this issue. MethodsThis cross-sectional study was conducted by face-to-face interviews with 202 pregnant women who agreed to participate in our study, who were pregnant between February 15 and April 15, 2023 in SBU Adana Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics outpatient clinics. Sociodemographic data and pregnancy data of the participating pregnant women were recorded; Potential questions that could cause fear of childbirth were questioned. Birth Attitude Scale was applied to the participants. The data were analyzed using the SPSS 29.0 program. Results: The mean age of the participating pregnant women was 29.91±4.76. 47.5% of them were housewives, 48.5% of them had university or higher education. The level of knowledge about birth was 3.72±0.99 according to the 5-point Likert scale. Birth Attitude Scales mean score of pregnant women is 39.12±10.06 and it is moderately high. It has been observed that the fear of childbirth increases at early ages and as the gestational week progresses. It has been determined that the fear of childbirth is less in working pregnant women. It was determined that as the level of knowledge increased in pregnant women, the fear of childbirth decreased. It was observed that the fear of childbirth decreased as the support of the healthcare team following the pregnancy increased and the trust of the pregnant woman in the healthcare team increased. Conclusion:Counseling should be given to pregnant women at every follow-up in Family Health Centers to reduce their fears and anxieties about prenatal, delivery and postpartum periods, and the inclusion of spouses in education should be encouraged as much as possible.