Kontrollü etken madde salımı için biyomalzemelerin geliştirilmesi ve incelenmesi
Examination and development of biomaterials for controlled release of active ingredient
  1. Tez No: 815720
  2. Yazar: MELTEM AYRANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET TOPALOĞLU YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Küresel bir salgının ardından varolan ilaçlar ve tedavi süreçlerinde yeni arayışlar hızlanmıştır. Mikrobun etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla antiviral, antibakteriyel ve antifungal aktivitelere sahip metal nanomalzemelerin hazırlanmasına yönelik birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalar içinde metal nanomalzemeler ile manyetik ilaç salım sistemlerinin tasarlanması oldukça dikkat çekicidir. Malzemelerin hazırlanmasında; manyetik özellikler ve parçacıkların boyutu, manyetik alanın kuvveti ve ilaç yükleme kapasitesi gibi birçok parametre değerlendirilmelidir. Bu çalışmada metal nanoparçacıklar içeren polimer kompozitler hazırlanmıştır. Çalışma sırasında olabildiğince doğal malzemeler ve seyreltik, az miktarda çözücü kullanılarak çevreye zarar verilmemesi hedeflenmiştir. Öncelikle metal nanoparçacıklar yeşil sentez yoluyla sentezlenmiştir. Bu amaçla üç ayrı bitki kullanılmıştır ve elde edilen nanoparçacıkların özellikleri üzerinde etkileri incelenmiştir. Metal nanoparçacıkların yumaklanmasını önlemek ve kararlılığını iyileştirmek için doğal bir polimer olan kitosan kullanılarak bu malzemenin performansının daha da artırılması istenmiştir. Hazırlanan kompozitlerin ve bileşenlerinin yüzey grupları, morfolojileri ve kimyasal yapıları ATRFTIR (Atennuated Total Reflectance Fourier Transform Infrared Spektroskopi) ve SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) ile incelenmiştir. VSM (Titreşimli Örnek Manyetometresi) analizi ile malzemenin manyetik özellikleri incelenmiştir. Polimer kompozitlere seçilen model ilacın yüklemesi yapılmış ve ilaç salım davranışı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
After a global epidemic, new searches for existing drugs and treatment processes have accelerated. There are many studies on the preparation of metal nanomaterials with antiviral, antibacterial and antifungal activities in order to eliminate the effects of the microbe. Among these studies, the design of magnetic drug release systems with metal nanomaterials is quite remarkable. In the preparation of materials; Many parameters must be evaluated, such as the magnetic properties and size of the particles, the strength of the magnetic field, and the drug loading capacity. In this study, polymer composites containing metal nanoparticles were prepared. During the study, it is aimed not to harm the environment by using natural materials and dilute and small amount of solvent as much as possible. Firstly, metal nanoparticles were synthesized by green synthesis. For this purpose, three different plants were used and their effects on the properties of the obtained nanoparticles were investigated. In order to prevent flocculation and improve the stability of metal nanoparticles, it was desired to further increase the performance of this material by using chitosan, a natural polymer. The surface groups, morphologies and chemical structures of the prepared composites and their components were investigated by ATR-FTIR (Atennuated Total Reflectance Fourier Transform Infrared Spectroscopy) and SEM (Scanning Electron Microscopy). The magnetic properties of the material were investigated by VSM (Vibrating Sample Magnetometry) analysis. The selected model drug was loaded on polymer composites and drug release behavior was evaluated.