Romantik ilişkilerde öz yeterliğin evlilik kalitesi ve romantik kıskançlık üzerine etkisi
The effect of self-efficiency in romantic relationships on marriage quality and romantic jealousy
  1. Tez No: 815719
  2. Yazar: ŞULE YILDIZ ÖZMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖNGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Öz yeterlik kişinin bilgi ve becerileri, kapasitesine dair öznel bir değerlendirmedir. Öz yeterlik davranışın gerçekleşmesinde aracı bir rol üstlenmektedir. Kendini yeterli bulan kişilerin evlilikten aldıkları doyum yüksek olmaktadır. Kişilerin partnerlerine karşı duydukları kıskançlık yetersizlik duygularından kaynaklanabilmektedir. Bu araştırma romantik ilişkilerde öz yeterliğin evlilik kalitesi ve romantik kıskançlık üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık personelleri ile yapılmıştır. Araştırmaya 106 kadın, 37 erkek olmak üzere toplam 143 kişi katılmıştır. Araştırma verileri romantik ilişkilerde öz yeterlik ölçeği, evlilik kalitesi ölçeği ve romantik kıskançlığın alt boyutu olan kıskançlığın nedenleri ölçeğinden elde edilmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre evlilik kalitesi ve romantik kıskançlık arasında (r=,078; p> ,05) ve romantik ilişkilerde öz yeterlik ve romantik kıskançlık arasında (r=-,065; p>,05) anlamlı bir ilişki bulanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Self-efficacy is a subjective assessment of one's knowledge, skills and capacity. Self-efficacy plays a mediating role in the realization of behavior. People who find themselves sufficient are more satisfied with their marriage. Jealousy of people towards their partners can be caused by feelings of inadequacy. This research aims to examine the effect of self-efficacy in romantic relationships on marital quality and romantic jealousy. The universe of the research consists of married health personnel working in Istanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi. The study was carried out with a total of 143 participant (106 women and 37 man). Participants filled out sociodemographic information form, Self-efficacy in romantic relationships Scale, Marital qualit scale and romantic jealousy scale. According to the results of the correlation analysis, no significant relationship was found between marital quality and romantic jealousy (r=.078; p>.05), and between self-efficacy and romantic jealousy in romantic relationships (r=-.065; p>.05).