Tek taraflı işitme kayıplı çocuklarda beyin aktivitesi değişimleri ile işitsel beceriler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between brain activity changes and auditory skills in children with unilateral hearing loss
- Tez No: 938078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE BATUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, tek taraflı ileri- çok ileri derecede işitme kaybı (Single-Sided Deafness, SSD) olan çocuklarda işitsel ve çapraz-modal nöroplastisite süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, 7-18 yaş aralığında SSD tanılı 16 çocuk (11 sol SSD, 5 sağ SSD) ile normal işitmeye sahip 18 çocuk katılımcının dinlenim durumu fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (resting state Functional Magnetic Resonance Imaging, rs-fMRI) verileri değerlendirilmiştir. Fonksiyonel bağlantısallık (Functional Connectivity, FC) ve düşük frekanslı dalgalanmaların genliği (Amplitude of Low-Frequency Fluctuations, ALFF) analizleri gerçekleştirilmiş; aynı zamanda katılımcıların ses lokalizasyonu, gürültüde konuşma anlama ve yaşam kalitesi değerlendirmeleri yapılmıştır. Bulgular, sol SSD grubunda özellikle Heschl Gyrus (HG), Intracalcarine Cortex (ICC), Supracalcarine Cortex (SCC), Lingual Gyrus ve Superior Sensörimotor alanlar gibi beyin bölgelerinin diğer bölgelerle olan fonksiyonel bağlantılarında azalmalar olduğunu göstermiştir . ALFF analizlerinde gruplar arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate auditory and cross-modal neuroplasticity processes in children with severe-to-profound unilateral hearing loss, also known as Single-Sided Deafness (SSD). The research evaluated resting-state fMRI (rs-fMRI) data from 16 children with SSD (11 left SSD, 5 right SSD) aged 7-18 years and compared them with 18 normal-hearing controls. Functional Connectivity (FC) and Amplitude of Low-Frequency Fluctuations (ALFF) analyses were conducted, alongside assessments of sound localization, speech-in-noise recognition, and quality of life. The findings revealed significant reductions in functional connectivity in the left SSD group, particularly in brain regions such as the Heschl Gyrus (HG), Intracalcarine Cortex (ICC), Supracalcarine Cortex (SCC), Lingual Gyrus, and Superior Sensorimotor areas. ALFF analyses did not show significant differences between the groups.