Albert Camus'nun Yabancı ile Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam eserlerinin varoluşçuluk temelinde karşılaştırılması
The comparison between Albert Camus's Stranger and Yusuf Atılgan's Idle Man on the basis of existentialism
- Tez No: 815756
- Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı Cezayir asıllı Fransız yazar Albert Camus'nun Yabancı romanı ile Türk edebiyatının önemli isimlerinden Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam adlı romanında yer alan varoluşçu öğeleri tespit ederek incelemek ve bu iki yazarın yaşamlarını da dikkate alarak karşılaştırmalı bir değerlendirme yapmaktır. Varoluşçuluk insanın var olma sorununa anlamlı bir cevap arayışıdır. Belli bir sistemden uzak olan varoluşçuluğun yabancılaşma/yalnızlık, saçma/absürt, can sıkıntısı/bunaltı, umut/umutsuzluk, özgürlük/başkaldırı, sorgulama/arayış ve ölüm/ölümsüzlük gibi temalarının Yabancı ve Aylak Adam adlı romanlarda işlendiği görülmektedir. Bu çalışmada bu temaların eserdeki karakterlere olan yansıması ortaya konduktan sonra iki eser benzer ve farklı yönlerden karşılaştırılmaktadır. Albert Camus ile Yusuf Atılgan'ın incelenen eserlerinde yer alan ortak yönler Yusuf Atılgan'ın Albert Camus'tan etkilenmiş olabileceğini ortaya koyabileceği gibi çağdaş olan bu iki yazarın farklı bir coğrafya ve kültüre ait olmalarına rağmen insanın var olma sorununa benzer bir bakış açısına sahip olduklarını da gösterebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify and analyze the existential elements in the Algerian-born French writer Albert Camus's novel Foreigner and one of the most important writers of Turkish literature, Yusuf Atilgan's novel which is named İdle Man and to make a comparative assessment by considering the lives of these two writers. Existentialism is the search of meaningful answer for existence problem of human.It is seen that themes of existentialism which is far from a certain system such as alienation/loneliness, nonsense/absurd, boredom/anxiety, hope/ despair, freedom/rebellion, questioning/searching, death/immortality are handled in novels called Stranger and Aylak Adam. In this study after the reflections of these themes on the characters is revealed, these two novels are compared with their differences and similarities. The common aspects in the studied works of Albert Camus and Yusuf Atılgan, can put down the fact that Yusuf Atılgan could be inflenced by Albert Camus and also it can show that these two contemporary authors have a similar point of view to the existence problem of human, even though they belong to a different geography and culture.