COVİD 19 sürecinde üniversite öğrencilerinin korku düzeyleri ve ölüm algılarının araştırılması
Investigation of fear levels and death perceptions of university students during the COVİD 19 process
  1. Tez No: 815757
  2. Yazar: RAMAZAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı, Covid-19 pandemi sürecinde üniversite öğrencilerinin korku düzeyleri ve ölüm algılarını bazı değişkenlere göre incelemektir. Araştırmanın evrenini Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencileri, örneklemini ise pandemi sürecinde Ondokuz Mayıs Üniversitesinde çeşitli fakültelerde okumakta olan öğrencilerden tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiş toplam 379 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla araştırmada, bazı sosyo-demografik soruların olduğu“Kişisel Bilgi Formu”,“Covid-19 Korkusu Ölçeği”ve“Ölüm Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. İstatistiksel işlemlerde SPSS 25 programı kullanılmıştır. Tüm analizlerde güven düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Verilerin normal dağılıp dağılmadığını test etmek için Kolmogorov-Smirnov testi yapılmıştır. İstatistiksel karşılaştırmalar için ikili karşılaştırmalarda bağımsız değişkenler için t-testi, çoklu karşılaştırmalar için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve çoklu karşılaştırmalarda fark çıkan değişkenlerin tespiti için post-hoc analizi (LSD Testi) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the fear levels and death perceptions of university students according to some variables during the Covid-19 pandemic process. The population of the research consists of Ondokuz Mayıs University students, and the sample consists of 379 university students selected by random sampling method from students studying at various faculties at Ondokuz Mayıs University during the pandemic process. In order to collect data,“Personal Information Form”,“Covid-19 Fear Scale”and“Death Perception Scale”, which includes some socio-demographic questions, were used. SPSS 25 program was used for statistical operations. Confidence level was taken as 0.05 in all analyzes. Kolmogorov-Smirnov test was performed to test whether the data were normally distributed. For statistical comparisons, t-test for independent variables in pairwise comparisons, one-way analysis of variance (ANOVA) for multiple comparisons, and post-hoc analysis (LSD Test) were used to determine the variables that differed in multiple comparisons. In the study, there was no significant difference when the fear levels were examined according to gender, sports status, whether to catch Covid-19 and whether or not to be vaccinated (p>0.05), but according to the field of education, the status of deceased relatives and the state of thinking after death.