3 B'ler'in müzik açısından sanat eğitimine estetik katkıları
The Aesthetic contributions of the '3 B's' to art education from the point of view of music
  1. Tez No: 81576
  2. Yazar: EMEL ARSLANGİRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI M. ERİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
TEZ ÖZETİ "3 B'LERMİN MÜZİK AÇISINDAN SANAT EĞİTİMİNE ESTETİK KATKILARI Bach, Beethoven ve Brahma'm estetik yaklaşımlarının saptanmaya çalışıldığı bu araştırmada temel amaç, söz konusu Destecilerin yapıtlarını, yaratıldıkları dönemin ekonomik, toplumsal, düşünsel ve sanatsal koşulları çerçevesinde irde leme deneyiminde bulunmaktır. Yapıtlardaki müziksel içeriğin (müziğin ana ve yan öğelerinin) ve bu içeriği estetik kılan tinselliğin ortaya konulması, araştırmada başvurulan temel yöntemdir. Bu yöntem, kimi zaman araştırmacının partileri bizzat seslendirmesi, kimi zaman da yorumları partisyondan izlemesi yoluyla uygulamaya dönüştürülmüştür. Yapıt irdeleme örneklerini içeren yayınların yanı sıra ses bantları, CD1 ler ve partisyonlar gibi işitsel gereçler, bu çalışmada yararla nılan başlıca kaynaklar olmuşlardır. Araştırmada ulaşılan so nuçlar, şu şekilde özetlenebilir: Jfikonomik ve toplumsal alan - da feodalizmden kapitalizme; siyasal alanda monarşik-merke- ziyetçi yönetimden bur juva-parlamenter yönetime; düşünsel alan da usçuluğun savunusundan duyumculuğun savunusuna; sanatsal alanda Barok ve KLasisizmden Romantizme; estetik alanda ise bütünün, dengenin, simetrinin ve ölçülülüğün savunusundan par- çalılığın, dağınık biçimin ve duyguculuğun savunusuna geçiş süreçlerinin farklı dönemlerine tanık olan üç besteci, yapıt larında bu farklılaşmaları yansıtmışlar ve bunu, müziğin te mel ya da yan öğelerini kullanma biçimi eriyle, tonal merkez ciliğe yönelen ya da ondan uzaklaşan tutumlarıyla ve bütün cül ya da parçalı cümle yapısından yana olan farklı yaklaşım larıyla ortaya koymuşlardır. Bestecilerin, üzerinde düşünme yi gerektiren yapıtlar üretmiş olmaları, toplumda sanata ve sanat eğitimine yönelik duyarlılığın gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Bu, bestecilerin sanat eğitimine katkılarının en önemli göstergesidir. - 222 -- 223 - Yapıt irdelemeleri, somut veriler sağlamaları açısın dan sanat akımlarının ve estetik eğilimlerin tam anlamıyla kavranabilme sinde önemli birer dayanaktırlar. Bu tür irdele melere, müzik eğitimi kurumlarında yer verilmesi ve yapıt analizlerine yönelik çalışmaların estetik içeriğiyle birlik te gerçekleştirilmesi, araştırmanın başlıca önerisidir. Bu araştırmanın, güzele ve müziğe eğilimi olan bireye yol gösterici olması dileği ile...
Özet (Çeviri)
SUMMARY OF RESEARCH THE AESTHETIC CONTRIBUTIONS OP THE M3 B'S" TO ART TO ART EDUCATION PROM THE POINT OP VIEW OP MUSIC The main goal of this research in which I have tried to determine the aesthetical approaches of Bach, Beethoven and Brahms, is to try to analyse the works of these three composers within the framework of the economical, social, in tellectual and artistic conditions of the period in which they were created. The main method employed in this research was to put forward the musical contents within the works (the main and side factor of the music) and to put forward the spiritualism which makes these contents aesthetic. This method has been put into life/realized by the partitions' being played by the researcher herself, as well as by the researcher's following the interpretations on the partitions. In addition to publications with samples of work analyses; audio tools such as tapes, CDS and partitions have been the main sources used in this research.. The results of this research can be summarized thus: The three composers, who have witnessed different stages of the transition period from feudalism to capitalism in the economical and social arena, from monarchic - centralistic methods to bourgeois-parliamentarian management in the political arena, from the defence of rationalism to the defence of sensualism in the intellectual arena, from Baroque and Classicism to Romanticism in the artistic arena, from the defence of unity, balance, symmetry and measure to the defence of fragmantism, dispersed form and sensualism in the aesthetic arena- have reflected these differences in their works and have expressed these differences in the way they employed the main or side factors of music, in the way they approached or turned away from tonal centralism and al-- 225- so in their preference of unitarian or fragmented sentence structures. The fact that these composers have created works necessitating extensive thinking, has played.an important role in the development in society of sensitivity towards arts and art training. This is the most important indicator of the contribution made by composers to art training. The analyses of works are inportant foundations in fully comprehending art trends and aesthetic tendencies, as they provide concrete data. The main proposal of the researc- er is that these types of analyses should take place within establishments providing music education, and that studies aimed at analyses of works should be carried out taking into account the works' aesthetic contents as well. I hope that this research will be a guide to the in dividual who aims towards the beatiful, towards music...