Türk finans sisteminde yatırım fonları
Mutual funds in the Turkish financial system
- Tez No: 81575
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL SARIASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Finansal aracı kuruluşlardan biri olan yatırım fonları küçük tasarruf sahiplerinden topladıkları kaynaklarla önceden belirlenmiş amaçlara uygun olarak yatırım yapan, riski dağıtma ilkesine göre çeşitlendirmeye giden ve bu şekilde oluşan portföyü uzman kadroları aracılığı ile işleten, yatırımcıların fona katılma ve ayrılmalarının serbest olduğu finansal aracı kuruluşlardır İngiliz hukukunda Unit Trusts, Amerikan hukukunda Mutual Funds, Fransız hukukunda 'Fond de Placement' Alman hukukunda 'Anlagefonds' terimleri ile ifade edilen MKYF 20 yy'da en fazla İngiltere'de gelişme göstermiştir. ABD'de ilk yatırım şirketleri, yatırımcıların mali yöneticisi ve portföy çeşitlendirilmesi ihtiyaçlarını farkeden bankerler, yatırım grupları ve komisyoncular (brokers) tarafından Boston (1893), New York ve Philadelphia' da kurulmuştur. İlk yatırım fonu ise 1924'de örgütlenmiştir Türkiye'de Yatırım fonlarına ilişkin ilk yasal düzenleme bir çok finansal kurumda olduğu gibi 30.7.1981 tarihli 2499 sayılı Sermaye Piyasaları Kanunu ile gerçekleşmiştir. Daha sonra SPK'nda bazı değişiklikler yapılmasına dair 29.4.1992 tarih ve 3794 sayılı kanun ile bu konuda yemden düzenlemeye gidilmiştir. SPKurulu 3794 sayılı kanunla değişik 2499 sayılı kanunun 37 ve 38 maddelerine dayanarak en son olarak 6.11.1998 tarih ve 23515 sayılı Resmi Gazete'de“Seri VII, No: 10 Yatırım Fonlarına ilişkin Esaslar Tebliğinde Değişik Yapılmasına Dair Tebliğ”Seri: VII. No: 13 yayınlayarak yatırım fonlarına ilişkin yasal düzenlemelerdeki eksiklikler giderilmeyi hedeflenmişitr. 06.11.1998 tarihinde Seri: VII, No: 14 sayılı“Yabancı yatırım fonu paylarının kurul kaydına alınmasına ve satışına ilişkin esaslar”tebliği 23515 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak bu konudaki ilk yasal düzenlemeler yapılmıştır. 139Yatırım fonları Türkiye'de hızlı bir gelişim süreci geçirmiş olup, 1987 yılında 45.000.000.000 TL olan yatırım fonu hacmi, 1998 yılı sonunda, 1987 yılı sonuna oranla 2498 kat artarak 112.422.500.000.000 TL'na ulaşmıştır. 1987- 1998 yuları arsında yatırım fonlarının portföy yapılarında kamu kağıtlarının ağırlığı dikkati çekmektedir. Türkiye'de 1998 yılı sonu itibariyle 13 adet yabancı menkul kıymet yatırım fonu, 96 adet A tipi, 101 adet B tipi fon mevcuttur. 140
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mutual funds are financial intermediary institutions that invest the funds collected from small saving groups in line with previously determined targets, distribute risk by way of diversification, manage the portfolio by their specialist team of professionals whereby incestors are left free to particigate in and out of the mutual fund. Securites Mutual Funds known as“Unit Trusts”in British law,“Mutual Funds”in American Law,“Fond de Placemenf'in French law and ”Anlagefords“ in German Law have presented a substantial development particularly in UK in 20th century. The first US based investment houses were established in Boston,NY& Philadelphia in 1895 when us bankers, investor groups & brokers realited the arising need for financial managers for investors and portfolio diversification. The organization of the first mutual fund dates back to 1924. The first legal arrangement for Mutual Funds in Turkey dates back to 1981 when Capital Markets Law 2499 was enacted on 30/7/1981. Further arrangements regarding the Capital Markets Law were made on 29/4/1992 trough law 3794. In line with the articles 37 and 38 of.Law 2499 amanded by law 3794, the Capital Markets Board has lately aimed to get nd of deficiencies in the existing legal arrangements for mutual funds by publishig the Series VII No: 13 ”Notification on Changes in the Guidelines for Mutual Funds Notification Series VII No: 10“ on the Official Gazzette dated 6/1 1/1998 under ref 23515. The first legal arrangements were made through the Series VII No: 14 ”Notification on the Guidelines for the Registration & Sales of Foreign Mutual Funds Shares“ published on the Official Gazzette under ref 23515. 141Mutual funds have presented a rapid development phase in Turkey. While the volume of mutual funds was 45.000.000.000.-TL in 1987,in reached to 1 12.422.500. 000.000.-TL in 1988 by presenting a 2498 fold increase.The substantion presence of public bonds in the portfolio of mutual funds between 1987-1988 attract particular attention. As of 1998 year-end, there exist 13 foreign securities mutual funds, 96 Type ”A“ & 101 Type ”B" mutual funds in Turkey. 142