Türkçe öğretmenlerinin bilgi ve iletişim teknolojileri entegrasyonu yeterliklerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi (Trabzon ili örneği)
Investigation of Turkish teachers ict integration proficiency in terms of various variables (The case of Trabzon province)
- Tez No: 815778
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRİAM ZELİHA STEBLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada, Türkçe öğretmenlerinin cinsiyet, hizmet yılı, öğrenim durumu, mezun olunan lisans programı ve görev yapılan yerleşim birimi özelliklerinin bilgi ve iletişim teknolojileri entegrasyonu yeterlik düzeyleri üzerinde anlamlı farklılık yaratma durumları incelenmiştir. Tarama modelli araştırmanın evrenini T.C Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ortaokullarda görev yapan Türkçe öğretmenleri; örneklemini ise 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Trabzon ilindeki resmi ortaokullarda görev yapan Türkçe öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında Trabzon'da görev yapan 542 Türkçe öğretmeninin 445'inden (%82'sinden) toplanan veriler değerlendirilmiştir. Öğretmenlerin BİT entegrasyonu yeterlik düzeyine muhtemel etkisi incelenen değişkenlere ait bilgiler, araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ile; BİT entegrasyonu yeterlik düzeylerine ait veriler ise Kul, Birişçi ve Kutay (2019) tarafından alan yazına Türkçe formu kazandırılan Öğretmenler İçin BİT Entegrasyonu Yeterlikleri Ölçeği ile toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 25.0 paket programıyla analiz edilmiş ve veriler üzerinde bağımsız gruplar T Testi ve varyans analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Türkçe öğretmenlerinin BİT entegrasyonu yeterlik düzeyleri; mezun olunan lisans programına göre anlamlı olarak farklılaşmazken cinsiyet değişkeni bakımından kadınlar lehine, hizmet yılı değişkeni bakımından hizmet yılı az olanlar lehine, öğrenim durumu değişkeni bakımından lisansüstü öğrenim görenler lehine, görev yapılan yerleşim birimi değişkeni bakımından ise köy ve beldede çalışanlar lehine anlamlı olarak farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of gender, years of service, educational background, undergraduate program, and the location of the teaching institution on the information and communication technology integration competencies of Turkish language teachers were examined. The population of the survey-based research consisted of Turkish language teachers working in official middle schools affiliated with the Ministry of National Education in Turkey. The sample consisted of Turkish language teachers working in official middle schools in Trabzon province during the 2022-2023 academic year. Data were collected from 445 out of 542 Turkish language teachers (82% response rate) working in Trabzon and their information related to the variables examined for the potential impact on ICT integration competencies were gathered using a Personal Information Form prepared by the researcher. The data regarding ICT integration competency levels were collected using the“ICT Integration Competencies Scale for Teachers”developed by Kul, Birişçi, and Kutay (2019), which was adapted into Turkish. The collected data were analyzed using the SPSS 25.0 package program, and independent samples t-tests and analysis of variance (ANOVA) were applied to the data. According to the research findings, Turkish language teachers' ICT integration competency levels did not differ significantly based on the undergraduate program they graduated from. However, there were significant differences favoring females in terms of gender, those with fewer years of service, those with postgraduate education in terms of educational background, and those working in rural areas and small towns in terms of the location of the teaching institution.