Potasyum dikromat verilen ratlarda oksidatif stres ve inflamatuvar cevap üzerine kuersetinin etkisi
The effect of kuersetin on oxidative stress and inflammatory response in rats given potassium dicromate
  1. Tez No: 815793
  2. Yazar: HİLAL ÖZÇİFLİKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİYASE ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ağır metallerden krom (Cr)'un bir bileşiği olan potasyum dikromat (PDK), antropojenik kaynaklı sebepler sonucu doğada bulunur ve memelilerde böbrek ve karaciğer başta olmak üzere birçok dokuda toksiktir. Kuersetin (QUE) çeşitli terapötik etkilere sahip olan ve antioksidan etki gösteren bir polifenolik flavonoid türevidir. Bu çalışma PDK'ya maruz kalan ratlarda bazı biyokimyasal parametreler, oksidatif stres ve inflamatuvar cevap üzerine QUE'nin olası koruyucu etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Bu amaçla 40 adet erkek Wistar albino rat her bir grupta 10'ar hayvan olacak şekilde; kontrol (FTS, oral), QUE (100 mg/kg/gün, oral), PDK (15 mg/kg/gün, oral) ve PDK (15 mg/kg/gün, oral) + QUE (100 mg/kg/gün, oral) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Yirmi sekiz günlük denemenin sonunda ratların kan serumlarında; aspartat aminotransferaz (AST) ve alanin aminotransferaz (ALT) aktiviteleri, üre, kreatinin, total protein, albümin, trigliserit ve total kolesterol düzeyleri ile karaciğer ve plazmada total oksidan durum (TOS), total antioksidan durum (TAS), oksidatif stres indeksi (OSI), malondialdehit (MDA), interlökin (IL)-6 ve tümör nekroz faktörü (TNF)-α, plazma total tiyol (TT), native tiyol (NT) ve dinamik disülfit (DD) düzeyleri belirlendi. Serum AST (P0,05), üre (P0,05) düzeylerinin kontrol ve QUE gruplarına göre PDK ve PDK+QUE gruplarında arttığı belirlendi. Kontrol ve QUE gruplarına göre PDK gruplarında serum total protein düzeylerinin sayısal olarak azaldığı, trigliserit düzeylerinin ise arttığı gözlendi (P>0,05). Diğer gruplara göre PDK grubunda albümin düzeyleri sayısal olarak düşüktü. (P>0,05). Kontrol grubuna göre total kolesterol düzeyleri tüm deneme gruplarında sayısal olarak yüksekti (P>0,05). Plazma TOS (P0,05). Karaciğerde TOS (P0,05). Kontrol ve PDK gruplarına göre QUE ve PDK+QUE gruplarında plazma TT düzeylerinin sayısal olarak arttığı, DD düzeylerinin ise azaldığı görülürken (P>0,05); plazma NT düzeylerinin ise önemli düzeyde arttığı saptandı (P0,05) azalttığı bulundu. Sonuç olarak, ratlarda süspansiyon şeklinde oral olarak verilen 100 mg/kg QUE'nin PDK'dan dolayı artan plazma ve karaciğer OSI düzeylerini ve TNF-α konsantrasyonlarını azalttığı, azalan plazma NT ve karaciğer TAS düzeylerini ise artırdığı, fakat diğer parametreleri önemli düzeyde etkilemediği tespit edildi. Ratlara uygulanan 15 mg/kg PDK'ya karşı QUE'nin bazı biyokimyasal parametreler, oksidatif stres ve inflamatuvar cevap üzerinde etkilerinin ortaya konulması için bu maddelerin farklı süre, doz, form ve uygulama yolunun denenebileceği alternatif çalışmalar yapılması gerektiği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Potassium dichromate (PDK), a compound of heavy metal chromium (Cr), is found in nature as a result of anthropogenic causes and is toxic in many tissues, especially in mammals, kidney and liver. Quercetin (QUE) is a polyphenolic flavonoid derivative with various therapeutic effects and antioxidant effects. This study was conducted to investigate the possible protective effects of QUE on some biochemical parameters, oxidative stress and inflammatory response in rats exposed to PDK. For this purpose, 40 male Wistar albino rats, 10 animals in each group they were divided into 4 groups as control (FTS, oral), QUE (100 mg/kg/day, oral), PDK (15 mg/kg/day, oral) and PDK (15 mg/kg/day, oral)+QUE (100 mg/kg/day, oral). At the end of the twenty-eight-day trial, in the blood serum of the rats; aspartate aminotransferase (AST) and alanine aminotransferase (ALT) activities, urea, creatinine, total protein, albumin, triglyceride and total cholesterol levels, in liver and plasma,total oxidant status (TOS) total antioxidant status (TAS), oxidative stress index (OSI), malondialdehyde (MDA), interleukin (IL)-6 and tumor necrosis factor (TNF)-α , plasma total thiol (TT), native thiol (NT) and dynamic disulfide (DD) levels were determined. It was determined that serum AST (P0,05), urea (P0,05) levels increased in PDK and PDK+QUE groups compared to control and QUE groups. It was observed that serum total protein levels decreased numerically and triglyceride levels increased numerically in the PDK groups compared to the control and QUE groups (P>0,05). Albumin levels were numerically lower in the PDK group compared to the other groups (P>0,05). Total cholesterol levels were numerically higher in all experimental groups compared to the control group (P>0,05). Plasma TOS (P0.05). While TOS (P0,05). Plasma TT levels increased, while DD levels decreased numerically (P>0,05) and plasma NT levels were found to increase significantly (P0,05) in liver. As a result, it was determined that 100 mg/kg QUE administered orally in the form of suspension in rats decreased the increased plasma and liver OSI levels and TNF-α concentrations due to PDK, increased the decreased plasma NT and liver TAS levels, but did not significantly affect the other parameters. In order to demonstrate the effects of QUE against 15 mg/kg PDK administered to rats on some biochemical parameters, oxidative stress and anti-inflammatory response, it was concluded that alternative studies should be conducted in which different duration, dose, form and administration route of these substances can be tested.