Kick boks sporunun üniversite öğrencilerinin dikkat ve bilişsel süreçlerine etkisi
The effect of kick boxing on the attention and cognitive process of university students
- Tez No: 815811
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı; kick boks sporu yapan ve yapmayan üniversite öğrencilerinin bilişsel süreçleri ve dikkat düzeylerine etkisinin incelemesidir. Araştırma grubu; gönüllü ve random olarak seçilen Ankara ilindeki Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi'nde eğitim gören 18 ila 22 yaş aralığındaki 24 deney grubu ve 22 kontrol grubu olmak üzere toplamda 46 erkek üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmanın amacına ulaşmak için; araştırmacılar tarafından geliştirilen 'Kişisel Bilgi Formu' ve 'Gözlem Formu', Cartwright-Hatton ve Wells (1997) tarafından geliştirilen, Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması Tosun ve Irak (2008) tarafından yapılan Üst Biliş Ölçeği-30 (MCQ-30), 1962'de Brickenkamp tarafından geliştirilen D2 Dikkat Testi, Stroop'un (1935) geliştirdiği Stroop Renk Testi kullanılmıştır. Verilerin çözüm ve yorumlanmasında önce araştırma bulgularına göre Skewness ve Kurtosis değerlerine göre normallik dağılımları yapılmış, p>0.05 ten büyük olduğu ve standart sapma değerlerinin (standart eror) -1,961,96 arasında olduğu için verilerin normal dağıldığını söyleyebiliriz. Buna göre ilişkili örneklemler (tekrarlı ölçümler için One Way Anova) için tek faktörlü anova ve gruplar arası farklıkları belirleyebilmek içinde bonferroni testi, ayrıca; tanımlayıcı istatistik testi ve frekans analizi kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda kick boks sporu yapan üniversite öğrencilerinin bilişsel ve dikkat düzeyleri yüksek çıkmıştır. Ayrıca araştırma sonuçlarına göre, deney ve kontrol grubu sonuçları arasında anlamlı bir farklılığın olduğu, deney grubunun kontrol grubuna göre ön test, izleme testi, son test ve kalıcılık test değerlerinin artış gösterdiği ve yüksek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to examine the effect of kickboxing on the cognitive processes and attention levels of university students who do and do not play kickboxing. Research group; The study consists of a total of 46 male university students, 24 in the experimental group and 22 in the control group, between the ages of 18 and 22, who were educated at the Gendarmerie and Coast Guard Academy in Ankara, which was chosen voluntarily and randomly. In order to achieve the purpose of the research; 'Personal Information Form' and 'Observation Form' developed by researchers, Metacognition Scale-30 (MCQ-30) developed by Cartwright-Hatton and Wells (1997), Turkish validity and reliability study conducted by Tosun and Irak (2008), 1962 The D2 Attention Test developed by Brickenkamp in, and the Stroop Color Test developed by Stroop (1935) were used. In the solution and interpretation of the data, firstly, the Kolmogorow Smirnov test and Shapiro-Wilk test according to the research findings, and also the normality distributions were made according to the Skewness and Kurtosis values. Since it is between 96, we can say that the data are normally distributed. Accordingly, a one-factor anova test was used for related samples (one-way anova for repeated measurements), and the bonferroni test was used to determine the differences between groups. also; descriptive statistics test and frequency analysis were used. As a result of this study, the cognitive and attention levels of university students who do kickboxing were found to be high. In addition, according to the results of the research, it was observed that there was a significant difference between the results of the experimental and control groups, and the pre-test, follow-up test, post-test and retention test values of the experimental group increased and were higher than the control group.