COVID-19'lu kritik hastaların belirlenmesindequıck COVID-19 Severıty Index ile COVID-GRAM Critical Illness Risk Skoru etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacies of quick COVID-19 severity index and COVID-GRAM Critical Illness Risk Score in identification of critically ill patients with COVID-19
- Tez No: 815810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OĞUZHAN AY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada hastanemiz Acil servisine başvuran COVID-19'lu kritik hastaların belirlenmesinde Quick COVID-19 Severity Index ile COVID-GRAM Critical Illness Risk Skoru etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 15.03.2020 ile 15.03.2021 tarihleri arasında COVID-19 bulguları ile başvuran, 18 yaş üstü PCR Testi pozitif olan tüm hastalar retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Hastaların 1, 7 ve 28 günlük süreler içindeki mortalite, Quick COVID-19 Severity Index (dakikada solunum sayısı, oksijen saturasyonu, dakikada oksijen ihtiyacı) ile COVID-GRAM Critical Illness Risk Skoru (x-rayda anormallik, yaş, hemoptizi, dispne durumu, bilinç bozukluğu durumu, eşlik eden komorbit hastalık sayısı, kanser varlığı, nötrofil/lenfosit oranı, LDH değeri, direk bilirubin değeri) Skorları araştırıldı. COVID-19'lu Kritik hastaların belirlenmesinde 10 lt/dk'dan fazla oksijen ihtiyacı, non-invazif mekanik ventilasyon, entübasyon, invazif mekanik ventilasyon, Yüksek Akım Oksijen Tedavisi ihtiyacı, hastaneye kabulünden sonraki 24 saat içindeki yoğun bakım ihtiyacı ve ölüm kriterler olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya tamamı COVID-19 PCR testi pozitif olan toplam 1499 hasta dahil edildi. Hastaların 44'üne (%2,9) invaziv mekanik ventilasyon, 63'üne (% 4,2) ise non-invaziv mekanik ventilasyon uygulandı. Hastaların 57'si (%3,8) yoğun bakım ünitesine (YBÜ) yatırıldı. Hastaların 1'inde (%0,1) ilk 24 saatte, 41'inde (%2,7) ise 28 günde mortalite gelişti. Ki-kare/ Fisher's exact analizinde ek hastalığa sahip olma (HT, DM, KAH, KBY), acil serviste 10 lt/dk dan fazla oksijen kullanımı, yüksek akımlı oksijen kullanımı, non-invaziv ve invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacı, YBÜ ihtiyacı olanlarda 28 günlük mortalite oranlarının anlamlı olarak daha fazla olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: This study aims to compare the effectiveness of two risk assessment tools, the Quick COVID-19 Severity Index (qCSI) and the COVID-GRAM Critical Illness Risk Score, in identifying critically ill patients with COVID-19 who presented at our hospital's Emergency Department. The study focused on patients aged 18 and above, exhibiting COVID-19 symptoms and testing positive for the PCR test, between March 15, 2020, and March 15, 2021, at the Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic. The primary objectives were to investigate mortality rates at 1, 7, and 28-day intervals, while utilizing qCSI and COVID-GRAM to predict patient outcomes. Materials and Methods: A total of 1499 COVID-19 positive patients were included in this retrospective study. The criteria for critical COVID-19 patients were based on various factors, such as the need for oxygen exceeding 10 L/min, non-invasive mechanical ventilation, intubation, invasive mechanical ventilation, High-Flow Oxygen Therapy, ICU admission within 24 hours of hospitalization, and death. The qCSI included respiratory rate, oxygen saturation, and oxygen requirement per minute, while the COVID-GRAM score involved X-ray abnormalities, age, hemoptysis, dyspnea status, altered consciousness, comorbidities, cancer presence, neutrophil/lymphocyte ratio, LDH value, and direct bilirubin value. Mortality rates and predictive capabilities of the two scores were evaluated using statistical analyses and receiver operating characteristic (ROC) curves. Results: Among the 1499 patients, 2.9% required invasive mechanical ventilation, 4.2% received non-invasive mechanical ventilation, and 3.8% were admitted to the ICU. Mortality occurred in 0.1% of patients within the first 24 hours and in 2.7% within 28 days.