Adneks kı̇tlelerı̇nde O-RADS sınıflamasına ADC vekontrastlı görüntülemenı̇n katkısı
The contribution of ADC and contrast-enhanced imaging to ORADSclassification in adnexal masses
  1. Tez No: 815812
  2. Yazar: ESAT ŞAFAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Adneks kitleleri, jinekolojik hastalıkların yaygın bir bulgusu olup, tanısal doğruluk ve tedavi planlaması açısından önemlidir. Ancak, bu kitlelerin benign, intermediate ve malign türlerini ayırt etmek zorlu olabilir. Literatürde O-RADS sınıflamasının değerli olduğunu gösteren ve dinamik pelvik MRG ile yapılan bir çok çalışma mevcuttur. Dinamik olmayan konvansiyonel pelvik MRG'nin O-RADS sınıflamasına etkisi üzerinde herhangi bir çalışma bildirilmemiştir. Bu çalışmanın amacı adneks kitlelerinin değerlendirilmesinde Diffüzyon Ağırlıklı Görüntüleme (ADC) ve kontrastlı görüntülemenin Ovarian-Adnexal Reporting and Data System (O-RADS) sınıflamasına olan katkısını araştırmaktadır. Yöntem: Çalışmamıza Turgut Özal Tıp Merkezinde 2012-2023 yılları arasında preoperatif kontrastlı MRG ve patoloji sonucu bulunan 96 hasta dahil edildi. Veriler üzerinden retrospektif olarak analiz edilmiş olup, istatistik programı SPSS v26 ile analiz edildi. Ovaryan kitlesi bulunan olgularda, lezyonların iki radyolog tarafından 3 ayrı noktadan histogram çemberi ile ADC değerleri elde edildi. Dinamik çekimlerde süre-yoğunluk grafilerinden ve non-dinamik çekimlerde lezyon ile myometrium dış yarımından yapılan ölçümler ile risk skorları oluşturuldu. ADC ve dinamik eğri skorları ile O-RADS sınıflamasına katkısı veriler üzerinden çalışıldı. Bulgular: O-RADS skorlamasına göre malign lezyonların sırasıyla %73,9 ve % 72.7'si diğer lezyonlara göre daha fazla solid olma eğiliminde iken, benign ve intermediate lezyonlar daha fazla kistik olma özelliği göstermektedir (p=0,05). Dinamik eğri ölçüm skorları açısından değerlendirildiğinde iki okuyucu arasında önemli derecede (ileri düzey) istatistiksel olarak anlamlı tanı uyumu saptandı (ƙ=0,797 p=
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Adnexal masses are common findings in gynecological diseases and are important for diagnostic accuracy and treatment planning. However, distinguishing between benign, intermediate, and malignant types of these masses can be challenging. There are numerous studies in the literature that demonstrate the value of the Ovarian-Adnexal Reporting and Data System (O-RADS) classification in conjunction with dynamic pelvic magnetic resonance imaging (MRI). However, there have been no reported studies on the impact of non-dynamic conventional pelvic MRI on the O-RADS classification. The aim of this study is to investigate the contribution of Diffusion-Weighted Imaging (DWI) and contrast-enhanced imaging in the evaluation of adnexal masses to the O-RADS classification. Methods: Our study included 96 patients who underwent preoperative contrast-enhanced MRI and had pathological results at Turgut Özal Medical Center between 2012 and 2023. The data were retrospectively analyzed and analyzed using the statistical program SPSS v26. In cases with ovarian masses, ADC values were obtained for lesions from three separate points on the histogram circle by two radiologists. Risk scores were created using time-intensity curves in dynamic imaging and measurements from the outer half of the lesion to the myometrium in non-dynamic imaging. The contribution of ADC and dynamic curve scores to the O-RADS classification was studied based on the data. Findings: According to the O-RADS scoring, malign lesions tend to be more solid in 73.9% and 72.7% of cases, respectively, compared to other lesions, while benign and intermediate lesions tend to be more cystic (p=0.05). When evaluated in terms of dynamic curve measurement scores, a significant (advanced level) statistically significant diagnostic agreement was found between the two readers (ƙ=0.797, p=