Sporcularda besin tüketiminin 24 saatlik besin tüketim ve dijital fotoğraflama yöntemiyle saptanması
Determination of food consumption i̇n athletes 24-hour dietary intake and digital photography method
- Tez No: 815816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİL KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, profesyonel sporcuların ve sedanter bireylerin besin tüketim durumlarının, 24 saatlik besin tüketim ve dijital fotoğraflama yöntemleriyle belirlenmesi ve bu yöntemlerin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Türkiye Futbol Federasyonuna bağlı profesyonel bir futbol takımının 21 oyuncusu ve aynı takımda görevli 20 sedanter birey olmak üzere toplamda 41 erkek katılımcı üzerinde yapılmıştır. Katılımcıların genel özellikleri, antrenman bilgileri ve beslenme alışkanlıkları bir anket formu ile sorgulanmıştır. Katılımcıların boy uzunluğu (cm), vücut ağırlığı (kg) ve sporcuların vücut yağ yüzdesi (%) ölçümü araştırmacı tarafından yapılmıştır. Öğle yemeğinde sporcuların ve sedanter bireylerin tabaklarındaki yemek miktarları öğün öncesi ve sonrası olmak üzere ilgili araştırmacı tarafından fotoğraflama tekniği ile kaydedilmiştir. Ertesi gün, bireylere 24 saatlik besin tüketim yöntemi uygulanarak bir önceki gün öğle yemeğinde tükettikleri besinler ve miktarları sorgulanmıştır. Çekilen fotoğraflar ve 24 saatlik besin tüketim formları, araştırmacı diyetisyen tarafından değerlendirilerek bireylerin besin tüketimleri saptanmıştır. Sporcuların ve sedanter bireylerin yaş ortalaması (X̅±S) sırasıyla 26.2±4.93 ve 38.6±10.31 yıldır. Sporcuların öğle yemeğindeki ortalama enerji alımı 24 saatlik besin tüketim ve dijital fotoğraflama yöntemine göre sırasıyla 740.6±335.21 ve 553.3±253.39 kkal ve sedanter bireylerin 941.7±393.09 ve 659.9±284.85 kkal'dir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine dietary intake status of professional athletes and sedantery individuals using the 24-hour dietary intake and digital photography methods and to compare these methods. The research was conducted on 41 male participants affiliated with a professional football team under the Turkish Football Federation, consisting of 21 players and 20 sedentary individuals within the same team. The participants' general characteristics, training information and dietary habits were investigated through a questionnaire form. The participants' height (cm), body weight (kg) and body fat percentage measurements were performed by the researcher. The amounts of food on the plates of athletes and sedentary individuals during lunch were recorded using the photography technique by the respective researcher, both before and after the meal. The following day, the individuals were questioned about the foods they consumed and the quantities of those foods during the previous day's lunch using the 24-hour dietary recall method. The photographs and dietary intake record were evaluated by the research dietitian to determine the individuals' nutrient intake. The avarege age (X̅±SD) of athletes is 26.29±4.93 years, while the average age of sedantery individuals is 36.65±10.31 years. According to the 24-hour dietary intake and digital photography methods, the average energy intake of athletes is 740.66±335.21 kcal and 553.34±253.39 kcal respectively. For sedentary individuals, the average energy intake is 941.76±393.09 kcal using the 24 hour dietary intake method and 659.92±284.85 kcal using the digital photography method.