Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu 2015-2016 sezonu bünyesinde görev alan süper lig a takım futbolcularının besin tüketimleri, vücut kompozisyonları ve beslenme bilgi düzeylerinin saptanması
- Tez No: 919017
- Danışmanlar: DR. MÜJGAN ÖZTÜRK ARIKBUKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu'na (KTFF) bağlı, 2015-2016 sezonu, Süper Lig A Takım futbolcularının vücut kompozisyonlarını, beslenme durumlarını ve beslenme bilgi düzeylerini saptamaktır. Çalışmaya 13 farklı takımdan toplam 191 erkek futbolcu katılmıştır. Futbolcular sezon boyunca 1 kez yüz yüze görüşülerek, beslenme durumları 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı metodu ile, beslenme bilgi düzeyleri uygulanan anket formu ile, vücut bileşimleri BİA (Biyoelektrik Empedans Analizi) metodu ile saptanmıştır. Çalışmaya katılan futbolcuların, ortalama 24,7±5,5 yaşında, vücut ağırlıklarının 75,2±8,1 kg, beden kütle indekslerinin (BKİ) 23,7±2 kg/cm2 , vücut yağ oranlarının % 9,1±3,3, yağsız doku kütlelerinin 68,2±6,2 kg, olduğu saptanmıştır. Futbolcuların besin tüketimleri değerlendirildiğinde ortalama günlük enerji tüketiminin 2625,6±571,6 kkal olduğu, tüketilen enerjinin % 17±3,8'inin protein, % 45,7±7,6'sının karbonhidrat ve % 37,4±6,6'sının yağlardan karşılandığı saptanmıştır. Futbolcuların tükettiği enerji ve besin öğeleri, Tavsiye Edilen Günlük Besin Alım Miktarı (RDA) ve Uluslararası Spor ve Beslenme Derneği'ne göre yeterlilik düzeyleri, beslenme bilgi düzeyleri ile karşılaştırıldığında, beslenme bilgi düzeyi yüksek ve beslenme bilgi düzeyi düşük olan futbolcular arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the body composition, food consumption and nutritional knowledge of football players in Super League Team A of season 2015-2016 Cyprus Turkish Football Association (KTFF) in Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC). Total 191 male football players from 13 different teams have participated in this study. Each player was interviewed face to face throughout the season at once. Food consumption was determined with the use of 24-hour dietary recall, nutritional knowledge level was determined with a questionnaire form and body composition was determined with BIA (Bioelectrical Impedance Analysis). Mean age, weight, body mass index (BMI), body fat percentage and lean body mass of the football players were 24,7±5,5 years, 75,2±8,1 kg, 23,7±2 kg/cm2 , 9,1±3,3 % and 68,2±6,2 kg respectively. According to the food consumption mean energy, protein, carbohydrate and fat intake were found 2625,6±571,6 kcal, 17±3,8%, 45,7±7,6 % and 37,4±6,6 % respectively. When nutritional knowledge of football players and adequacy of their dietary intakes were compared according to the Recommended Daily Allowance (RDA) and İnternational Society Of Sports Nutrition, no significant difference was found between the football players with low nutritional knowledge and high nutritional knowledge (p>0.05).