Kadın futbolcuların beslenme bilgi düzeyleri, beslenme durumu ve vücut kompozisyonlarının belirlenmesi
Dietary intake, body composition and nutrition knowledge of female soccer players
  1. Tez No: 834892
  2. Yazar: MELİSA ÜMİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN YALDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki kadın futbolcuların beslenme bilgi düzeylerinin, beslenme durumlarının ve vücut kompozisyonlarının belirlenmesidir. Çalışma, Eylül 2022-Kasım 2022 tarihleri arasında, Türkiye Futbol Federasyonuna bağlı kadın futbol takımlarında bulunan, çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 102 kadın futbolcu ile yürütülmüştür. Katılımcıların sosyodemografik ve genel bilgileri, anket formu ile; beslenme bilgi düzeyleri, Sporcu Beslenmesi Bilgi Ölçeği ile; beslenme durumlarının değerlendirilmesi, biri antrenman günü biri de antrenman dışı gün olacak şekilde 2 günlük 24 saatlik besin tüketim kaydı ile; fiziksel aktivite durumlarının değerlendirilmesi, biri antrenman günü biri de antrenman dışı gün olacak şekilde 2 günlük bireysel fiziksel aktivite kaydı formu ile; vücut kompozisyonları, Biyoelektrik İmpedans Analizi (BİA) metodu ile saptanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 21,01±3,23 yıl ve vücut ağırlıklarının ortalaması 56,06±7,45 kg'dır. Futbolcuların besin tüketimleri değerlendirildiğinde antrenman günü ve antrenman dışı gün sırasıyla ortalama günlük enerji tüketiminin 1598,04±205,86 ve 1591,3±208,42 kkal olduğu, tüketilen toplam enerjinin %40,88±12,54 ve %41,98±12,71'inin karbonhidrat, %21,38±20,43 ve %19,37±4,09'unun protein ve %40,53±7,76 ve %39,51±8,03'ünün yağlardan karşılandığı saptanmıştır. Futbolcuların tükettiği enerji ve besin ögeleri, tavsiye edilen günlük besin alım miktarına göre karşılaştırıldığında katılımcıların %99'u %99 karbonhidrattan yetersiz, %31.4'ü proteinden yetersiz, %46,1'i proteinden yeterli, %91,2'si yağdan fazla aldığı görülmüştür. Sporcu Beslenmesi Bilgi Ölçeği sonuçlarına göre katılımcıların %99'unun zayıf sporcu beslenme bilgi düzeyine sahip olduğu saptanmıştır. Sporcu Beslenmesi Bilgi Ölçeği puanları ile antropometrik ölçüm ve vücut kompozisyonu ölçüm ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0.05). Sonuç olarak bu çalışmada kadın futbolcuların beslenme bilgi düzeylerinin zayıf olduğunu, beslenme bilgi düzeyleri, vücut kompozisyonu ve beslenme durumunun ilişkili olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the nutritional knowledge, nutritional status and body composition of female football players in Turkey. The study was carried out with the participation of 102 female football players who voluntarily participated in the study in the women's football teams of the Turkish Football Federation between September 2022 and November 2022. Sociodemographic and general information of the participants, with the questionnaire form; nutrition knowledge levels with Sports Nutrition Knowledge Scale; evaluation of nutritional status, with a 24-hour food consumption record for 2 days, one training day and one non-training day; evaluation of physical activity status, with a 2-day individual physical activity record form, one training day and one non-training day; body compositions were determined by the Bioelectrical Impedance Analysis (BIA) method. The mean age of the participants was 21.01±3.23 and the average body weight was 56.06±7.45 kg. When the food consumption of the football players is evaluated, the average daily energy consumption on the training day and non-training days, respectively, is 1598.04±205.86 and 1591.3±208.42 kcal, and the total energy consumed is 40.88±12.54 and 41.98%± It was determined that 12.71 of them were met from carbohydrates, 21.38%±20.43% and 19.37±4.09% from protein and 40.53±7.76% and 39.51%±8.03% from fats. . When the energy and nutrients consumed by the footballers were compared according to the recommended daily food intake, it was observed that 99% of them were insufficient in carbohydrates, 31.4% were insufficient in protein, 46.1% were adequate in protein and more than 91.2% in fat. According to the results of the Sports Nutrition Knowledge Scale, it was seen that 99% of the participants had poor sports nutrition knowledge level. There was no statistically significant relationship between Athlete Nutrition Knowledge Scale scores and anthropometric measurement and body composition measurement averages (p>0.05). As a result, in this study, it was seen that the nutritional knowledge levels of the athletes were weak, and the nutritional knowledge levels were not related to the body composition and nutritional status.