Geriatrik hastalarda arjinin içeren enteral ürün kullanımının standart enteral ürüne kıyasla kas kaybı ve nutrisyonel durum üzerine etkisi
Effect of use of arginine-containing enteral product on muscle loss and nutritional status compared to standard enteral product in geriatric patients
  1. Tez No: 815842
  2. Yazar: GÖKÇEN KINAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP AKÇİL OK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma, yaşlı bireylerde arjinin içeren enteral ürün kullanımının standart enteral ürüne kıyasla sarkopeni ve sarkopeni ile ilişkili parametreler arasındaki ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma grubu, Mayıs 2021-Ağustos 2022 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nütrisyon birimine konsülte edilen arjinin içeren enteral ürün kullanan (33 hasta) ve standart enteral ürün kullanan (33 hasta) 66 yatan hastadan oluşmuştur. Çalışmaya katılan hastalara çalışmacı tarafından yüzyüze görüşme ile anket formu uygulanarak, demografik özellikleri ile beslenme alışanlıkları belirlenmiştir. Ayrıca çalışmanın başlangıcında ve sonunda hastaların antropometrik ölçümleri çalışmacı tarafından yapılmış ve rutinde takip edilen biyokimyasal bulguları belirlenmiştir. Hastaların takip süresi en az 5 gün olacak şekilde çalışma planlanmıştır. Tüm hastalardan sarkopeni tanısında kullanılan yürüme hızı, tekrarlı-otur kalk testi, el kavrama gücü ölçümü, biyoelektrik empedans ölçümleri çalışma başlangıcında ve sonunda yapılmıştır. Sarkopeni tanısı Avrupa Yaşlı İnsanlarda Sarkopeni Çalışma Grubu 2019 yılında yayınlanan kılavuza göre belirlenmiştir. Hastaların her gün tükettikleri besinleri yazmaları istenmiş, kalan enerji ihtiyacının enteral üründen almaları gereken miktar hastaya belirtilmiş ve enteral ürün tüketim durumu takip edilmiştir. Bazal metabolizma hızları Harris-Benedict kullanılarak hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda; her iki çalışma grubunda da vücut ağırlığı, üst orta kol çevresi, baldır çevresi, yağsız vücut kütlesi azalmış, yağ yüzdesi artmıştır (p0.05). Her iki grupta da hastaların serum albümin değerleri azalmıştır ancak bu fark anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Arjinin içeren enteral ürün kullanan hastaların günlük diyet protein alımı ve çinko alımları daha yüksektir (p0.05). Sonuç olarak; hastanede yatan yaşlı bireylerin nütrisyon ve sarkopeni riski açısından risk taşıdığı, yaşa bağlı hastalık yükü, çoklu ilaç kullanımı ve katabolik sürece de bağlı olarak kas kaybının önlenmesinin zor olduğu belirlenmiştir. Hastaların erken dönemde beslenme desteği sağlanması ve nütrisyonel hedeflere ulaşılması önemlidir. Arjininin sarkopeni üzerine etkisinin belirlenmesi için daha uzun süreli ve daha büyük örneklem büyüklüğü ile yapılan daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between sarcopenia and sarcopenia-related parameters in elderly individuals using enteral products containing arginine compared to standard enteral product. The study group consisted of 66 hospitalized patients using enteral products containing arginine (33 patients) and using standard enteral products (33 patients) who were consulted to the Nutrition Unit of the Health Sciences University Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between May 2021 and August 2022. Demographic characteristics and eating habits were determined by applying a questionnaire form to the patients participating in the study by face-to-face interviews by the researcher. In addition, anthropometric measurements of the patients at the beginning and end of the study were made by the researcher and their routinely followed biochemical findings were determined. The study was planned to have a follow-up period of at least 5 days. Gait speed, chair stand test, grip strength measurement, bioelectrical impedance measurements used in the diagnosis of sarcopenia were made at the beginning and end of the study in all patients. The diagnosis of sarcopenia was determined according to the guideline of the European Working Group on Sarcopenia in Elderly People published in 2019. The patients were asked to write down the foods they consumed every day, the amount of the remaining energy needed to be taken from the enteral product was stated to the patient, and the enteral product consumption status was followed. Basal metabolic rates were calculated using Harris-Benedict. In the results; body weight, upper middle arm circumference, calf circumference, lean body mass decreased and fat percentage increased in both study groups (p0.05). Serum albumin levels of the patients decreased in both groups, but this difference was not significant (p>0.05). Patients using enteral products containing arginine had higher daily dietary protein intake and zinc intake (p0.05). In conclusion; It has been determined that hospitalized elderly individuals are at risk in terms of nutrition and sarcopenia risk, and it is difficult to prevent muscle loss due to age-related disease burden, multiple drug use and catabolic process. It is important to provide nutritional support to patients in the early period and to achieve nutritional goals. More studies with longer duration and larger sample size are needed to determine the effect of arginine on sarcopenia.