Glutatyon S-transferaz (GST) enziminin insan eritrositlerinden saflaştırılması, bazı karbazol türevlerinin enzim aktivitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Purification of glutathione S-transferase (GST) enzyme from human erythrocytes, investigation of the effects of some carbazole derivatives on enzyme activity
  1. Tez No: 815844
  2. Yazar: FUAT KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER İRFAN KÜFREVİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET SERHAT ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında insan eritrosit hücrelerinden GST enziminin saflaştırılarak 3,6-diklorokarbazol, 2,7- dimetoksi-9H-karbazol, 3,6- dimetil karbazol, 2-floro-9H- karbazol gibi dört farklı karbazol türevlerinin GST enzimi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır.Bu çalışmada Glutatyon-Agaroz afinite kromatografisi metodu kullanılarak saflaştırıldı. Daha sonra enzimlerin aktivitesi spektrofotometrik metotla belirlendi.Tez kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda; insan eritrosit hücrelerinden saflaştırılan GST enzimi için, 2,7-dimetoksi-9H-karbazol ve 2-floro-9H-karbazol bileşikleri yarışmasız inhibisyon özelliği gösterirken; 3,6-dikloro-9H-karbazol ve 3,6-dimetil-9H-karbazol bileşikleri ise yarışmalı inhibisyon özelliği gösterdiği gözlemlenmiştir. Bu çalışmalar neticesinde GST enzimi için Ki değeri için en küçük değere sahip 3,6-dikloro-9H-karbazol (Ki: 17±6 µM) bileşiği olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master's study, it is aimed to purify the GST enzyme from human erythrocyte cells and to investigate the effects of four different carbazole derivatives such as 3,6-dichlorocarbazole, 2,7-dimethoxy-9H carbazole, 3,6-dimethylcarbazole, 2-fluoro-9H-carbazole on the GST enzyme. Method: In this study, Glutathione-Agarose was purified using the affinity chromatography method. Then the activity of the enzymes was determined by the spectrophotometric method. As a result of the studies carried out within the scope of the thesis; For the GST enzyme purified from human erythrocyte cells, 2,7-dimethoxy-9H-carbazole and 2-fluoro-9H-carbazole compounds have non-competitive inhibition properties, 3,6-dichloro-9H-carbazole and 3,6-dimethyl-9H-carbazole compounds showed competitive inhibition.As a result of these studies, it was concluded that there is a compound of 3,6-dichloro-9H-carbazole (Ki :17±6 µM) with the smallest value for the Ki value for the GST enzyme.