Ebelik öğrencilerinin yenidoğanlardaki hastane enfeksiyonları ve covıd-19 hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi: Çanakkale örneği
The evaluation of the knowledge, attitudes and behaviors of ministery students about hospital infections in newborn and covid-19: The case of Canakkale
  1. Tez No: 815845
  2. Yazar: NİHAN BULAGAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADİ TURGUT BİLGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma öğrenci ebelerin yenidoğanlardaki hastane enfeksiyonları ve COVID-19 hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının analiz edilmesi sebebiyle tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın evreni zorunlu stajlarını pandemi döneminde yapan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü 2, 3, 4. Sınıf öğrencileri ve mezunlarından oluşmuştur. Araştırmada tam sayı örneklem seçimi yapılmış olup araştırmaya katılmayı onaylayan 243 öğrenci ile araştırma tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri 11.10.2021 – 28.01.2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerinin toplanmasında araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Anket formunun ilk kısmında tanıtıcı özelliklerden oluşan 14 soru; ikinci kısmında ise hastane enfeksiyonları ve COVID-19 hakkındaki bilgi ve tutumlarını belirleyen dört alt boyuttan oluşan 56 soru bulunmaktadır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ortalama, standart sapma, Shapiro-Wilk testi, t testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Öğrencilerin bilgi puan ortalamaları anket sonuçlarına göre 326 puan üzerinden 259,73±55,51'dir.Ebelik öğrencilerinin tanımlayıcı özelliklerine göre, bilgi puan ortalamaları medeni durumuna, öğrenim görülen bölümü tercih nedenine, yaz stajının yapıldığı döneme, hastane enfeksiyonları ile ilgili bir ders/eğitim alma durumuna, herhangi bir hastane enfeksiyonu geçirme durumuna, COVID-19 geçirme durumuna, temas halinde olunan bir yakının COVID-19 geçirme durumuna göre, COVID-19 aşısı olma durumu ve doz sayısı durumuna göre incelendiğinde istatiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been preserved as a respite from the analysis of student midwives' knowledge, attitudes and users about hospital enemies and COVID-19 in newborns. The study population consisted of 2nd, 3rd, 4th grade and graduate students from Çanakkale Onsekiz Mart University Health Sciences Faculty Midwifery Department who did their compulsory internship during the pandemic period. In the study, integer sample selection was made and the study was completed with 243 students who approved to participate in the research. The data of the research were collected between 11.10.2021 and 28.01.2022. In the conservatives of the data, the questionnaire formula obtained from the literature research was used by the researcher. In the first part of the questionnaire, 14 questions containing introductory features; In the second region, there are 56 questions consisting of four sub-dimensions about hospital computers and the knowledge and attitudes of COVID-19. Percentage, mean, standard deviation, Shapiro-Wilk test, t test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test were used to evaluate the data. According to the survey results, the mean internal knowledge score is 259.73±55.51 out of 326 points. It was aimed not to be noticed in general statistically according to the training criteria, any hospital protection expenses, COVID-19 transmission prevention, COVID-19 transmission prevention of a relative in contact, COVID-19 vaccination status and the number of doses.