Memede invaziv duktal karsinomalarda CK5/6 ile bazal diferansiyasyon ve prognostik faktörler
Basal difeffentiation with CK5/6 in breast invasive ductal carcinoma and prognostic factors
- Tez No: 815859
- Danışmanlar: UZMAN IŞIN PAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Meme kanserlerinde; hasta yaşı, tümör tipi, tümör boyutu, histolojik grade, lenf nodlarının metastaz durumu, nekroz, lenfovasküler invazyon gibi klinik ve patolojik birçok özelliği içeren prognostik faktörler mevcuttur. Tedavi belirlenmesinde ve tedaviye cevapta önemli olan ve rutinde kullanıma girmiş olan ER, PR ve HER2/neu onkogen ekspresyonu da önemli prognostik gösterge ve belirleyicilerdir. İnvaziv meme kanserlerinde yapılan gen profil çalışmaları ve immünohistokimyasal yöntemlerle aynı histomorfolojik görünümde ve klasifikasyonda olan ve daha önce bilinenlerden farklı olarak prognozla bağımsız ilişki gösteren alt tipler belirlenmiştir. Bunlardan biri de 'bazal-like' alt grubudur. Bu alt grup ER, PR ve c-erbB-2 negatiftir ve daha agresif ve kötü prognozla birliktedir. İmmünohistokimyasal olarak bazal fenotipteki tümörler bazal belirleyiciler olan CK5/6, CK14, CK17 ile gösterilmektedir. Bu çalışmada 93 invaziv duktal karsinom, NOS olgusunda, invaziv tümörde CK8/18, CK5/6 ve SMA ekspresyonunu immünohistokimyasal yöntemle araştırdık. CK5/6 pozitif bazal-like grubu, negatif grupla hasta yaşı, tümör boyutu, histolojik grade, mitoz sayısı, lenfovasküler tümör invazyonu, nekroz varlığı, lenf nodu metastaz varlığı ve metastatik lenf nodlarında konglomerasyon, ekstrakapsüler invazyon varlığı ve ER, PR ve c-erbB-2 ekspresyonu gibi klinikopatolojik prognostik parametrelerle karşılaştırdık. Çalışmada CK5/6 pozitif tümörler, literatürle uyumlu olarak çoğunlukla grade 3'tür ve ER, PR negatiftir. Ancak farklı olarak bazal diferansiyasyon gösteren ve göstermeyen grup arasında metastatik lenf nodlarında konglomerasyon bulunması yönünden anlamlı farklılık bulunmuştur. Bu gruptaki tümörler çoğunlukla c-erbB-2 negatiftir ancak iki grup arasında bu yönden anlamlı farklılık saptanmamıştır. Diğer prognostik parametreler ile bazal-like tümörler arasında ilişki saptanmamıştır Sonuç olarak bazal-like meme kanserleri, bazal epitelyal genlerin ekspresyonu ile karakterize farklı bir moleküler alt tiptir. Bu tümörler ER, PR ve c-erbB-2 negatif yüksek grade'li agresif ve kötü prognoza ahiptirler. Bu alt grubu benzer morfolojideki diğer tümörlerden ayırt etmek ve tedaviye yaklaşımı belirlemek ve yeni tedavi yöntemleri geliştirebilmek için klinik çalışmalarla birlikte, fazla olgu sayısı içeren ve moleküler ve immünohistokimyasal inceleme içeren çalışmalar faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
In breast cancers; There are prognostic factors including many clinical and pathological features such as patient age, tumor type, tumor size, histological grade, metastasis status of lymph nodes, necrosis, lymphovascular invasion. Expression of ER, PR and HER2/neu oncogenes, which are important in the determination of treatment and response to treatment, and which have been used routinely, are also important prognostic indicators and determinants. By gene profiling studies and immunohistochemical methods in invasive breast cancers, subtypes with the same histomorphological appearance and classification and independent association with prognosis were determined, unlike those previously known. One of them is the 'basal-like' subgroup. This subgroup is ER, PR and c-erbB-2 negative and is more aggressive and has a poor prognosis. Immunohistochemically, tumors in the basal phenotype are indicated by the basal markers CK5/6, CK14, CK17. In this study, we investigated the expression of CK8/18, CK5/6 and SMA in 93 cases of invasive ductal carcinoma, NOS. In the study, CK5/6 positive tumors were mostly grade 3 and ER and PR were negative, consistent with the literature. However, a significant difference was found between the groups with and without basal differentiation in terms of the presence of conglomeration in metastatic lymph nodes. Tumors in this group are mostly c-erbB-2 negative, but no significant difference was found between the two groups in this respect. No relationship was found between other prognostic parameters and basal-like tumors. In conclusion, basal-like breast cancers are a distinct molecular subtype characterized by the expression of basal epithelial genes. These tumors are ER, PR and c-erbB-2 negative, high grade, aggressive and have poor prognosis.