Antik Yunan Kıta Yunanistan ve küçük Asya kadın heykellerinde estetik olgusu
Concept of esthetics of the woman sculptures in ancient Greece (Mainland Greece and Asia minor)
  1. Tez No: 81587
  2. Yazar: DİDEM DEMİRALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZGÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bugün, çağdaş estetik anlayışının ışığında biliyoruz ki;“estetik”sözcüğü yalnız güzeli ifade etmediği gibi, yine yalnız sanat eserlerini ilgilendiren bir olgu olmaktan da uzaktır. Estetik, insanın günlük yaşamında her an onunla birliktedir, insanın duygularını ifade etme biçimidir. Hiçkimse çirkini aramaz, görmek istemez. Daima güzeli arar, bulmaya çalışır. Estetik olgusunu sanata yansıttığımızda, çağdaş estetik anlayışı; çirkini de, ürkütücüyü de, korkuncu da estetik olarak kabul edebilir. Bu anlayışa göre sanatta estetik, ifadedeki basanda gizlidir. Sanatçı ifadesinde başarılı ise, eseri estetiktir. Antik Yunanistan'da da sanat ve estetik, filozoflann ilgilendiği bir konu olmuştur. Platon; sanatta mimesisi onaylamazken, Aristoteles mimesis içtepisini, insan tabiatı içine sokar ve bütün bilgilerimizi sağlayan bir temel motif olarak anlar. Estetik; Yunanlı'lara göre, sanata ait bir histi. Estetik yalnız imtiyazlı azınlığın hoşlanacağı bir lüks değildi. Güzellik, yalnız nadir ve pahalı şeyler için saklanamazdı. Sanat, kentin ve bireyin varlığını sürdürmesi ile bağlantılı bir gereklilikti. Antik Yunan kadın heykellerine baktığımızda; onları estetik kavramı içinde yorumlarken, çağdaş estetik anlayışından yola çıkarak, ifadedeki başarıya dikkat etmemiz gerekir. Yine çağdaş estetik anlayışına göre, tarihsel bir yaklaşım böyle bir incelemede bize en doğru sonucu verecektir. Bu nedenle Yunan sanatında Arkaik, Klasik ve Hellenistikdönemlerin, kendilerine has sanatsal özelliklerini bilmek ve yorumlarını bu özelliklere dayanarak yapmak zorunludur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, in the light of the contemporary esthetics concept, we know that the word“esthetics”neither states only the beautiful nor it is used only for works of art Esthetics is always with the human being in his daily life. It is the way of expressing his feelings. Nobody seeks for shameful things. Eveybody wants to get beautiful things. When we reflect the fact of esthetics into art, the contemporary esthetics idea may consider the shameful, the frightening and the terrifying as esthetics. According to this understanding, esthetics in art is hidden in the success of statement. Art and esthetics occupied the minds of philosophers in ancient Greece. While imitation isn't approved by Plato, Aristotle accepts this behaviour in human nature and understands it as a basic motif which obtains our whole knowledge. According to ancient Greeks, esthetics was a sense which belonged to art. For them, beauty could not be kept only for rare and expensive things. Art was a necessity which was connected with the continuence of the city's and the citizens' existences. In the light of the contemporary esthetics concept, when we try to interpret the women sculpture of ancient Greek art, we must pay attention to the success of expression in the description.According to the contemporary esthetics, we must also interpret the sculptures studying the historical developments of forms. So, for us, it is a necessity to know the artistic characteristics of the Archaic, Classical and Hellenistic terms.