Alexandria Troas Nymphaionu
The Nymphaeum at Alexandria Troas
  1. Tez No: 81586
  2. Yazar: SERDAR HAKAN ÖZTANER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. COŞKUN ÖZGÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Alexandria Troas Nymphaionu, 8.35x17.05 m. ölçülerindeki bir dikdörtgen içerisinde yan çapı 6 m. olan bir yarım dairenin yer aldığı apsidal tipte bir yapıdır. Yapının dış duvarları“midye kabuklu kalker ”bloklarından inşa edilmiştir. Dış cephe duvarlarında bosaj görülmektedir. Yapının masif iç gövdesi opus caementiciumlu bir duvar örgüsüne sahiptir. Ön cephenin ise, tamamen mermer kaplama olduğu, demir kenet izlerinden anlaşılmaktadır. Monumental bir nymphaion olan yapıya su doğudan aquadukt ile getirilmektedir. Su kanalının yapı içindeki yüksekliği 140 cm. genişliği 46-55 cm arasında değişmektedir. Bu su kanalı vasıtasıyla gelen su nişlerden apsidalin içindeki havuza dökülmektedir. Yapının üstünün benzer tiplerinin özellikleri de göze alınarak kubbe şeklinde bir tonoz örtüyle kapalı olduğu söylenebilmektedir. Alexandria Troas'da Herodes Atticus tarafından aquadukt inşa edilmeden önce kent halkı su ihtiyaçlarını sarnıçlardan ve çamurlu kuyulardan karşılıyorlardı. Muhtemelen aquadukt ile aynı proje kapsamında inşa edilen nymphaion, Alexandria Troas kenti halkına temiz su sağlayarak önemli bir ihtiyaca cevap vermiştir. Bu nymphaionun tip olarak en çok benzediği örnekler M.S. II. yüzyılın ortalarına tarihlenmektedirler. Bu tipoloji göz önünde tutulduğunda Alexandria Troas nymphaionunun da M.S. II. yüzyıl ortalarına tarihlenmesi mümkündür. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY The nymphaeum at Alexandria Troas is an apsidal building slightly greater than a semicircle with a radius of 6 m. in a massive rectangular form erected on a foundation with dimensions of 8.35 x 17.05 m. The external walls of the nymphaeum had been built of“shell lime-stone”blocks. Bossings seen on the blocks at the external faces. The massive inner body of the building has a masonry with opus caementicum. The iron clamp traces on the blocks indicate that the front facade was completely covered with marble incrustation. Water supply was provided to the nymphaeum from the east by an aquaduct. Inside of the building it is carried by a water conduit with a height of 140 cm and width of ca. 46-55 to the outlets in the niches and flowed down into a basin in the apsidal. On the basis of the general characteristics of the similar types of these nymphaea, they should also have been covered with a half-domed roof. As we don't have any exact information about the subterranean parts of the Alexandria Troas Nymphaeum since no excavation has been carried out so far, a preliminary proposal reconstruction was made on the basis of the similar characteristics of apsidal nymphaea. 55Before construction of the aquaduct at Alexandria Troas by Herodes Atticus, the inhabitants of the city had drawn muddy water from their wells and had to dig cisterns to catch rain water. The nymphaeum which was probably constructed under the same project with the aquaduct met an important requirement by supplying fresh water to the city. The similar semicircular - apsidal nymphaea are dated to the middle of the second century A.D. Considering the typology of the nymphaeum at Alexandria Troas it can also be dated to the middle of the second century A.D. 56