Diyetin seboreik dermatit gelişimi ve şiddeti üzerine etkisi
Effect of diet on the development and severity of seborrheic dermatitis
  1. Tez No: 815894
  2. Yazar: FATMA NUR KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Diyetin seboreik dermatit gelişimi ve şiddeti üzerine etkisi Amaç: Seboreik dermatit (SD) etyopatogenezine ilişkin çok sayıda suçlu faktör araştırılsa da diyetin hastalığın seyrindeki rolünü araştıran çalışma sayısı yetersizdir. Bu çalışmada SD ile diyet arasındaki ilişkinin araştırılması, diyetin SD şiddeti ve SD atak sıklığına olan etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Çalışmaya dermatoloji polikliniğine başvuran 12-65 yaş arası olan 150 SD'li birey ile 150 sağlıklı gönüllü birey dahil edilmiştir. SD'li grup ile kontrol grubu gıda tüketim sıklığı bakımından -belirlenen gıda grupları ve ölçütleri esas alınarak-incelenerek karşılaştırıldı. SD'li hastalardaki hastalık şiddeti, SD atak sıklığı ile gıda tüketim sıklığı arasındaki korelasyon araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Effect of diet on the development and severity of seborrheic dermatitis Objective: Although many culprit factors related to the etiopathogenesis of seborrheic dermatitis (SD) have been investigated, the number of studies investigating the role of diet in the course of the disease is insufficient. In this study, it was aimed to investigate the relationship between SD and diet and to determine the effect of diet on SD severity and and SD flare-up frequency. Material and methods: The study included 150 individuals with seborrheic dermatitis (SD) aged between 12 and 65 years, who presented to the dermatology clinic, and 150 healthy volunteer individuals. The SD group was compared to the control group in terms of food consumption frequency based on predetermined food groups and criteria. The correlation between disease severity, SD flare-up frequency and food consumption frequency in patients with SD was investigated.